Гімель тамуз ввечері численні громади Хабад по всьому світу відзначатимуть 25-ту річницю з того дня, коли душа відомого праведника, Сьомого Любавичського ребе Менахема-Мендела Шнеєрсона покинула матеріальний світ. До цієї дати в одеській релігійній громаді Хабад відбувається ряд заходів. Однією з яскравих у цій череді стала зустріч жінок, яку організувала рабанит Хая Вольф.
Хая ВОЛЬФ, рабанит
Мы хотим говорить о том, что значит Ребе для нас, как мы можем с ним связываться, что мы чувствуем по отношению к Ребе, что Ребе чувствует по отношению к нам. Это взаимопонимание, эти взаимоотношения мы будем сегодня обсуждать. Самое главное — что мы возьмем с собой. Каждая из нас отсюда после урока должна выходить с какой-то мыслью, новым пониманием того, что нужно поменять, чтобы идти вперед — в отношении детей, супруга, родителей, общины.
У розповіді рабанит та виступах жінок громади відчувається величезна повага до Ребе. Любавичський ребе Менахем-Мендел Шнеєрсон вважається найбільш феноменальним єврейським духовним лідером і мислителем сучасної епохи. Сотні томів опублікованих праць, тисячі посланців по всьому світу, які несуть його вчення, сотні тисяч послідовників, мільйони прихильників і шанувальників, для яких він був і залишається Ребе — Учитель, Наставник, Лідер і приклад для наслідування. Людина, чиїми зусиллями сколихнулася совість покоління і почалося духовне пробудження євреїв.
Хая ВОЛЬФ, рабанит
Я встречалась несколько раз с Ребе. Я получила от него доллар для благословения, получила леках — кусок медового пирога в праздник Рош а-Шана. Вот это чувство при встрече, оно очень необычное, и трудно передать эти ощущения. Один из моментов — это когда ты просто проходишь мимо, и Ребе тебя не знает, но тебе не надо ничего говорить. Потому что благословение, которое дает Ребе, — это то, что тебе необходимо на данный момент.
Сьомий Любавичський ребе Менахем-Мендел Шнеєрсон народився 11 нісана 5662 року або 18 квітня 1902 року в Миколаєві, його батько раббі Леві-Іцхок Шнеєрсон був одним з найвідоміших рабинів Російської імперії. Багато відомо про роботу Ребе вже як глави Любавичського руху і не дуже багато — про його дитинство, яке теж було винятковим. Коли Менахему-Мендлу було 5 років, батьки змушені були забрати його з хедера в зв’язку з його надзвичайними успіхами в навчанні і найняти йому вчителів для індивідуальних занять. Учитель з хедера був упевнений, що «цей хлопчик народився бути великим».
Ольга, член громади Хабад
В Соединенных Штатах Ребе дали медаль Конгресса США. Такую награду так просто не дают. Что касается религиозной и светской жизни это было отражением всего того огромного дела, которое сделал наш Ребе для всех людей.
Сара, член громади Хабад
Для меня Ребе — это предводитель еврейского народа, современный Моше, по моему мнению. Он возродил традиции еврейского народа, вывозил хасидов из СССР в тяжелые времена, создал по всему Советскому Союзу и по всему миру общины. И сегодня у нас такая шикарная община.
Хая ВОЛЬФ, рабанит
Ребе все время нас учил, что любая встреча двух людей должна принести что-то хорошее для третьего человека. Не может быть такого, что два человека встретились, и от этого ничего хорошего не получается. И мы стараемся в этом идти дальше.
За часи свого керівництва Ребе Менахему Мендлу Шнеєрсону вдалося наблизити до єврейства більше людей, ніж всім релігійним діячам нинішнього покоління разом узятим. Його методи були абсолютно новаторськими, раніше небаченими в єврейських організаціях. Ребе використовував всі можливості, технології, пресу, суспільний вплив, аби сучасний хасидський рух перетворився в потужну силу, яку відчувають мільйони людей. Ребе побудував велику мережу філій Хабаду в усьому світі.
Авраам ВОЛЬФ, головний рабин Одеси і Півдня України
Разведчики очень любили Моше-рабейну и сказали: «Мы без Моше-рабейну жить не сможем». Моше — святой человек, и Ребе тоже. Было такое время, что людям надо было сделать бизнес или согласиться на операцию, и они приходили к Ребе — и он отвечал за все, как Моше-рабейну. Во время войны с Амалеком как евреи победили? Моше поднимал руки — победа, Моше опускал руки — поражение. Они видели человека, Ребе, Моше-рабейну, который все время с ними и только возле него происходят чудеса. А у Иешуа, говорит нам Тора, другой дух: он понимает, что Ребе при жизни и после жизни — тот же. Он тоже любит Моше-рабейну, но понимает, что Ребе, который был до 3 тамуза и Ребе, который будет после 3 тамуза — тот же. Да, мы не увидим, что он поднимает руки, но его руки будут подняты. Мы не увидим его благословение на бумаге, но благословение на шидух будет.
Ребе завжди підкреслював особливу роль жінки в світі, в соціумі і, звичайно ж, в першу чергу в сім’ї. Жінка приносить благословення в свій дім. І від того, як вона відчуває світ, як її скромність та краса гармонійні, як сильна її віра в Творця — настільки щасливі її діти, шанований чоловік, міцний мир в її будинку і навколо. На кожному уроці для жінок Одеської єврейської громади Хабад рабанит Хая Вольф приводить слова і настанови Ребе. І, в тому числі, завдяки таким урокам кожна єврейська сім’я, в якій жінка живе з благословенням Ребе, наповнюється світлом любові, радості осягнення Тори, щастям виконання заповідей.