Напередодні нового навчального року в кожному куточку України проходять серпневі конференції педагогічних працівників. Так, 22 серпня в Одесі відбувся форум «Освіта Одещини: виклики та перспективи», на якому були присутні новобрані депутати Верховної Ради та за сумісництвом представники майбутнього комітету з питань освіти, науки та інновації. Говорили зокрема про пріоритетні напрямки роботи, реалізацію Нової української школи та можливість обіцяного підвищення вчительської зарплатні. Подробиці далі у сюжеті.
Зміни в освіті необхідні та незворотні. Такою була основна теза щорічної серпневої конференції педагогічних працівників Одещини. 22 серпня в рамках освітянського форуму зустрілись як педагоги регіону, так і новобрані депутати Верховної Ради і за сумісництвом представники майбутнього комітету з питань освіти, науки та інновації.
Ганна Новосад, новообраний депутат Верховної Ради
Я абсолютно переконана, що реформа Нової української школи за своїми базовими елементами дуже правильна. Напрямок, перший і основний, це ви, вчителі — це професійний розвиток вчителів. Друге — це зміст і третє — це середовище. В це було вкладено за останні два роки дійсно багато ресурсів, але коли приїжджаєш сюди, розумієш, що в провадженні цього свого є реально багато проблем. І, мабуть, це одна з тих речей, з якою ми маємо розпочати вже зараз, коли от пройшов вже перший загальнонаціональний рік Нової української школи. Що впроваджується добре, а що впроваджується з певними проблемами?
Так, по перше, в рамках вже згаданої Нової української школи набув чинності наказ, яким визначено роботу якісно нового механізму перевірки шкіл — інституційного аудиту — він замінить дискредитовану атестацію. Роботу закладу оцінюватиме окремо створена експертна група планово раз на 10 років. Перші аудити проведуть у вересні цього року.
Руслан Гурак, голова Державної служби якості освіти України
Державна атестація це є основний захід державного нагляду, контролю. Що це означало? Це означало, що суть атестації знайти порушення, знайти недоліки і виписати або притягнути до відповідальності директора школи. І ми формували абсолютно інші підходи і в законі України Про освіту і в проекті закону Про середню освіту. І я хочу, щоб ви собі занотували, що державна атестація шкіл скасована. Її нема.
Окрім цього в новому навчальному році буде реалізований проект Pro.Школу — покликаний надавати вчителям безкоштовні онлайн-консультації з юридичних та психологічних запитань. Розробники обіцяють, що вчителі зможуть отримати протягом 3 днів відповідь на свої запитання та алгоритм, як їм діяти в тій чи іншій ситуації.
Юлія Пилипко, керівник проекту Pro.Школу
Ми почали наш проект з того, що опитали вчителів, провели опитування і побачили, що 96 % вчителів відповіли, що їм потрібна психологічна та юридична допомога. Чому так сталося? Тому що глобально ми живемо у час Гуглу та Вікіпедії — інформація настільки легкодоступна, що сьогодні здивувати дитину чимось дуже важко. І діти взагалі стали більш вимогливими та допитливими.
Наприкінці конференції педагогічні працівники мали змогу задати будь-які бентежні питання. Серед них можливість реалізації обіцяного урядом підвищення вчительської зарплатні від 20 до 70 % до 2020 року. Напередодні міністерство фінансів розрахувало, що для цього з державного бюджету потрібно 19 млрд гривень.
Сергій Бабак, новообраний депутат Верховної Ради
Легко приймати популярні рішення про збільшення заробітних плат і не приймати непопулярних рішень про те, звідки брати нові джерела доходів. Ми спілкувалися вже з Міністерством фінансів з цього приводу й інші наші колеги спілкуються щодо шляхів вирішення цієї проблеми окрім відміни цієї постанови. Вона таки не буде підписана, я в цьому переконаний, вона робилася певне трохи для іншого, але справа не в тому. Ми зараз шукаємо шляхи, де можна знайти ці гроші, хоча б частину з них, щоб хоча б зробити перші кроки.
Загалом були підбиті підсумки минулого навчального року та затверджені пріоритетні напрямки спільної праці для виховання майбутніх поколінь учнів Нової української школи.
Сергій Колебошин, новообраний депутат Верховної Ради
Досить багато складних рішень відтерміновувалися, бо вони не були популярними, але ми дійшли до того, що з цими проблемами треба щось робити, працювати всім разом. Не тільки комітету окремо, або Кабміну, ми мали вже випадки зовсім нещодавно, коли комітет своїм життям мешкає, Кабмін своїм, тоді Адміністрація президента своїм. Ми всі маємо працювати разом. Тому я всіх ще раз поздоровляю з початком нового навчального року. Будет тяжело, но весело.