В місті Одесі на базі Південно-західного апеляційного господарського суду відбулася конференція на тему: «Актуальні питання імплементації Кодексу України з процедур банкрутства», організована Південно-західним апеляційним господарським судом спільно з Асоціацією суддів господарських судів України та Проектом ЄС «Право-Justice», за інформаційної підтримки Асоціації правників України.
Наталія БОГАЦЬКА, голова ПЗАГС, голова ГО АСГСУ
Новый Кодекс вводится в действие 21 октября, и при принятии данный Кодекс вызвал при принятии большое количество вопросов и сильную обеспокоенность у всего юридического сообщества. Я хочу акцентировать внимание на том, что это будет кардинально новый процесс. Также есть ряд вопросов, касающихся процессуального перехода на новый Кодекс. И это касается очень широкого круга участников. Поэтому сегодня у нас присутствуют и судьи Верховного суда, и судьи различных инстанций, и адвокаты, и арбитражные управляющие, и представители субъектов хозяйствования.
Як підкреслила голова Південно-західного апеляційного господарського суду Наталія Богацька, на конференції в Одесі обговорюються важливі питання, що стосуються загального огляду новел Кодексу з процедур банкрутства, процесуального порядку судового розгляду справ про банкрутство, запровадження інституту банкрутства фізичної особи, якого досі не було. На цю ж тему на конференції виступили керівник проекту ЄС «Право-Justice» Довідас Віткаускас та багато інших спікерів.
Довідас ВІТКАУСКАС, керівник проекту «ПРАВО-Justice»
Сегодня мы обсуждаем реформу банкротства, и это очень важный вопрос не только для реформы правосудия. Это направлено и на улучшение экономических отношений в Украине через более ответственное отношение к долгу. Много проблем существует на сегодняшний день, долг создается, не платится. Очень часто злоупотребляют процедурой банкротства для того, чтобы скрыть долг. И, в конце концов, это создает очень нечеткие и непредсказуемые отношения в обществе.
Наталія БОГАЦЬКА, голова ПЗАГС, голова ГО АСГСУ
В свое время, еще в прошлом году, руководитель Кассационного хозяйственного суда Богдан Львов инициировал создание рабочей группы. И Ассоциация судей хозяйственных судов активно включилась в работу по изучению Кодекса. Данную группу, нужно сделать отдельный акцент, возглавил секретарь палаты по рассмотрению дел о банкротстве Владимир Погребняк — достаточно известный среди юристов специалист в области банкротства.
Володимир ПОГРЕБНЯК, секр. палати для розгляду справ про банкрутство
Розуміючи важливість і для фахівців-правників, і для широкого кола споживачів юридичних послуг, а цим законом передбачено введення інституту банкрутства фізичних осіб, — ми намагаємось, попри всю нашу зайнятість і інтенсивність праці, прийняти участь в усіх подібних заходах і поділитись своїм баченням, почути проблематику, яка вже осмислена суддями, арбітражними керуючими.
Такі питання, як порядок переходу до застосування Кодексу України з процедур банкрутства, захист прав кредиторів у Кодексі, місце арбітражного керуючого в системі банкрутства, нововведення у процедурі продажу (реалізації) майна банкрута — також стали темами обговорення на конференції в Південно-західному апеляційному господарському суді. Багато коментарів викликало запровадження інституту банкрутства фізичної особи.
В’ячеслав ПЄСКОВ, суддя Касаційного господарського суду у складі ВС
Ми сподіваємось, що такий інститут неплатоспроможності щодо фізичних осіб надасть можливість дещо послабити фінансовий тиск на фізичних осіб. Зараз з урахуванням економічних реалій, які ми пережили, вони відчувають підвищений фінансовий тягар. Відповідно, ми сподіваємось, що започаткування Кодексу допоможе їм вирішити свої проблеми за допомогою розстрочення боргу. І, таким чином, збалансувати інтереси кредиторів та боржників.
Олександр БІРЮКОВ, професор ІМВ КНУ імені Т.Шевченка
Обговорення нових положень, очікування того, яким чином судова влада повинна застосовувати ці норми, як їх розуміти, які перспективи застосування. В цьому контексті захід є надзвичайно цікавим і важливим.
На заході в Одесі були присутні судді господарської юрисдикції, представники адвокатської спільноти, прокуратури, арбітражні керуючі, приватні виконавці, представники органів місцевого самоврядування та виконавчої влади, провідних юридичних фірм та банківських установ, і, звичайно, науковці.
Олег ПОДЦЕРКОВНИЙ, зав. кафедри господ. права і процесу НУ «ОЮА»
В Україні відбулась унікальна річ — прийнятий Кодекс процедур з банкрутства. І виникають нові питання, які раніше не існували в правовій системі — щодо банкрутства фізичних осіб. Ці положення зможуть бути позитивно сприйняті громадянами, а така норма діє в усіх розвинутих країнах світу — і ми маємо поступово впроваджувати її в Україні.
Присутні представники Директорату правової політики у сфері судоустрою, судочинства та суміжних правових інститутів і департаменту з питань судової роботи та банкрутства Міністерства юстиції України також висловили свої думки щодо імплементації Кодексу з процедур банкрутства.
Владислав ФІЛАТОВ, керівник експертної групи з банкрутства
Зокрема у мене доповідь щодо новел процедури банкрутства, які стосуються діяльності арбітражних керуючих. До арбітражного керуючого Кодексом поставлені зовсім інші підходи, він дійсно визнаний ключовою фігурою, на яку покладено досягнення саме результативності процедури банкрутства.
Юрій МОІСЕЄВ, директор департаменту Мін’юсту України
Ми маємо виробити однакові позиції, однакові думки. І ми всі разом робимо однакову справу — досягаємо верховенства права в справах про банкрутство, як суб’єктів господарювання юридичних осіб та фізичних осіб, так і фізичних осіб.
Наталія БОГАЦЬКА, голова ПЗАГС, голова ГО АСГСУ
Я уверена, что сегодня у нас будет очень плодотворная работа, и мы общими усилиями достигнем поставленных целей. Я надеюсь на то, что максимально качественный переход на совершенно новую процедуру банкротства, как юридических, так и физических лиц, — пройдет безболезненно благодаря тому, что мы работаем в тандеме, и совместными усилиями достигаем именно того результата, на который рассчитываем.
Учасники конференції за результатом своєї роботи сформували пропозиції щодо проблемних питань впровадження та алгоритму процесуального переходу за новелами Кодексу України з процедур банкрутства.