Нові процесуальні кодекси: що означають зміни? В Одеському апеляційному господарському суді судді Верховного суду, апеляційних і місцевих судів господарської та цивільної юрисдикції, міжнародні експерти з питань впровадження нового процесу, а також представники адвокатської спільноти зустрілися для того, щоб обговорити актуальні питання імплементації новел процесуальних кодексів. Захід був організований Асоціацією правників України спільно з проектом ЄС «Право-Justice» та Асоціацією суддів господарських судів України. На обговоренні була присутня й наша знімальна група.
27 липня на базі Одеського апеляційного господарського суду судді Верховного суду, апеляційних і місцевих судів господарської та цивільної юрисдикції, міжнародні експерти, а також представники адвокатської спільноти зібралися для обговорення актуальних питань імплементації новел процесуальних кодексів. Організаторами виступили Асоціація правників України, проект ЄС «Право-Justice» та Асоціація сУддів господарських судІв України. На відкритті з вітальним словом до присутніх звернулась голова Асоціації сУддів господарських судІв України, голова Одеського апеляційного господарського сУду Наталія Богацька. Вона розповіла, що нещодавно дві асоціації — сУддів господарських судІв та правників України — підписали Меморандум про співробітництво з метою удосконалення господарського судочинства.
Наталія БОГАЦЬКА, голова ОАГС, голова ГО «АСГСУ»
В рамках этого меморандума было принято решение о проведении всевозможных мероприятий совместных для того, чтобы более широкий круг юристов мог высказать свое мнение. Поскольку мнение судей и их видение зачастую разнится от мнения адвокатского окрпуса, либо юристов, которые представляют свои предприятия. в связи с этим такое сотрудничество плодотворное между Ассоциацией юристов Украины и Ассоциацией хозяйственных судей дало почву для того, чтобы собрать максимальное количество спорных вопросов и выявить их. Мы их все проанализоровали и отправили в Кассационный суд в составе Верхвоного суда
Однією з основних новел процесуальних кодексів є зміна підходу до визначення юрисдикції, це перехід від так званої суб’єктної юрисдикції до предметної. Тому однією з тем обговорення стали саме нові правила юрисдикції. Дискутували учасники також про нові засоби докАзування та про застосування заходів процесуального примусу. Серед спікерів — судді Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду.
Тетяна ДРОБОТОВА, суддя КГС ВС
Хочу сказать, что сегодня общество не совсем готово к тем нововведениям, которые были предложены как новеллы процессуального законодательства в связи с проведением судебной реформы. Основными темами обсуждения есть применение процессуальных фильтров. Это сегодня является новой темой как для адвокатов, так и для судей. Вопрос очень спорный, который требует дальнейшего изучения и приведения к единству в практике.
Довидас Віткаускас, керівник проекту ЄС «Право-Justice», у своєму виступі підкреслив, що обговорення імплементації новел процесуальних кодексів — один з низки важливих заходів, спрямованих на підтримку реформ у сфері юстиції в Україні.
Довидас ВІТКАУСКАС, керівник проекту ЄС «Право-Justice»
Новые кодексы дают шанс на большую эффективность, прозрачность, справедливость процесса. Но остаются вопросы, связанные с ролью суда, с ролью сторон, с ценой процесса для сторон, с длительностью. И поэтому наша задача — обсудить, какие оптимальные подходы можно применить через практику, где, может быть, дальнейшие законодательные изменения понадобятся.
У панельній дискусії щодо зарубіжного досвіду регулювання цивільного і господарського процесу взяли участь міжнародні експерти — судді, адвокати, профЕсори права, викладачі провідних європейських університетів.
Берт МААН, адвокат, Нідерланди
Я дуже радий брати участь у такому обговореннi. Приїхав до Одеси, щоб почути i побачити, як впроваджуються нововведення у регулюваннi цивільного і господарського процесу в Українi, порiвняти й запропонувати механiзми, якi вже перевiренi часом та якiстю судової системи європейських країн, таких як Францiя, Англiя, Нідерланди. Адже у цiй сферi європейські інтереси схожі з українськими.
Також присутні проаналізували переваги та труднощі запровадження виключного права адвокатів представляти інтереси сторін у суді та поділилися своїми поглядами на майбутню перспективу такої новели.
Денис БУГАЙ, екс-президент АПУ
Сегодня в Одессе происходит важное юридическое событие не только для Одессы, но и для Украины в целом. Мы обсуждаем порядок применения новых процессуальных кодексов, которые работают фактически год. Идут очень горячие дискуссии, насыщенные панельные обсуждения. Уверен, что результаты сегодняшнего обсуждения будут в дальнейшем рассмотрены в Совете по судебной реформе при Президенте Украины.
Присутні підкреслили, що захід, присвячений обговоренню актуальних питань імплементації новел цивільного і господарського процесуального законодавства, — досяг своєї мети: дослідження ефективності нових процесуальних механізмів та напрацювання шляхів їх удосконалення.