Друге травня 2014 року: 42 загиблих під час пожежі в Будинку Профспілок, шість застрелених чоловіків у центрі міста, 247 постраждалих. П’ять років потому ніхто так і не поніс відповідальності, а розслідування щодо пожежі досі триває. На цьому наголосили представники Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні.
Фіона Фрейзер, голова ММ ООН з прав людини в Україні
Досі ніхто так і не поніс відповідальності за вбивства шістьох осіб у центрі міста та за насильницьку смерть 42 людей у будинку профспілок, у багатьох випадках навіть не встановлено конкретних виконавців та підозрюваних.
Одним з наймаштабніших розслідувань шодо насильства другого травня стала справа проти 19 ймовірних прихильників федералізації. (термінологія представників ООН). Судовий розгляд, під час якого підозрювані знаходилися за гратами, тривав майже три роки. Проте у вересні 17 року усі були виправдані.
Фіона Фрейзер, голова ММ ООН з прав людини в Україні
У вироку суду було наголошено, що досудове розслідування було неефективним і упередженим, а кримінальне переслідування політичне вмотивованим. Відразу після звільнення ще у залі суду двоє виправданих були знову взяті під варту за новими обвинуваченнями, в тому числі — підготовка організації масових заворушень.
Як зазначають представники ООН, розслідування поліцією зворушень у центрі міста можна вважати вибірковим та небезпристрастним, зокрема через те, що 28 з 29 обвинувачуваних є прихильниками федералізації. А якість досудового розслідування розцінювати як низьку, цьому виною зрив деяких засідань радикальними силами, а також дефіцит суддів. Але деякі з розслідувань наразі завершені.
Фіона Фрейзер, голова ММ ООН з прав людини в Україні
Деякі з розслідувань щодо невиконання свої обов’язків посадовими особами міліції та Державної служби з надзвичайних ситуацій завершені. І відповідні обвинувальні акти направлені до суду. Ці справи однак
опинилися у замкнутому колі через процедурні перепони на етапі судового розгляду.
Додамо, що двом підозрюваним посадовцям, що фігурують в цих справах, вдалося втекти. Це колишній заступник начальника головного управління МВС в Одеській області, відповідальний за підтримання громадського порядку; та колишній начальник головного управління державної служби з надзвичайних ситуацій в Одеській області.
Отже, на думку представників ООН, влада не зробила усе можливе для забезпечення правосуддя, а її зацікавленість у притягненні винних до відповідальності, викликає сумніви. » Між тим, жертви та їхні сім’ї мають право знати, хто винен у смерті їхніх близьких», підсумувала представник ООН Фіона Фрейзер.