Друге травня 2014 року: 42 загиблих під час пожежі в Будинку Профспілок, шість застрелених чоловіків у центрі міста,  247 постраждалих.  П’ять років потому  ніхто так і не поніс відповідальності, а розслідування щодо пожежі досі триває. На цьому наголосили представники Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні.

Фіона Фрейзер, голова ММ ООН з прав людини в Україні
Досі ніхто так і не поніс відповідальності за вбивства шістьох осіб у центрі міста та за насильницьку смерть 42 людей у будинку профспілок, у багатьох випадках навіть не встановлено конкретних виконавців та підозрюваних.

Одним з наймаштабніших розслідувань шодо насильства другого травня  стала справа проти 19 ймовірних прихильників федералізації. (термінологія представників ООН).  Судовий розгляд, під час якого підозрювані знаходилися за гратами, тривав майже три роки. Проте у вересні 17 року усі були виправдані.

Фіона Фрейзер, голова ММ ООН з прав людини в Україні
У  вироку суду було наголошено, що досудове розслідування було неефективним і упередженим, а кримінальне переслідування політичне вмотивованим. Відразу після звільнення ще у залі суду  двоє виправданих  були знову взяті під варту за новими обвинуваченнями, в тому числі  — підготовка організації масових заворушень.

Як зазначають представники ООН, розслідування поліцією зворушень у центрі міста можна вважати вибірковим та небезпристрастним,  зокрема через те, що 28 з 29 обвинувачуваних є прихильниками федералізації.  А якість досудового розслідування розцінювати як низьку, цьому виною зрив деяких засідань радикальними силами, а також  дефіцит суддів. Але деякі з розслідувань наразі завершені.
Фіона Фрейзер, голова ММ ООН з прав людини в Україні
Деякі з розслідувань щодо невиконання свої обов’язків посадовими особами міліції та Державної служби з надзвичайних ситуацій завершені. І відповідні обвинувальні акти направлені до суду. Ці справи однак
опинилися у замкнутому колі через процедурні перепони на етапі судового розгляду.

Додамо, що двом підозрюваним посадовцям, що фігурують в цих справах,  вдалося втекти. Це колишній заступник  начальника головного управління МВС в Одеській області, відповідальний за підтримання громадського порядку; та колишній начальник головного управління державної служби з надзвичайних ситуацій в Одеській області.
Отже, на думку представників ООН, влада не зробила усе можливе для забезпечення правосуддя, а її зацікавленість у  притягненні винних до відповідальності, викликає сумніви. » Між тим,  жертви та їхні сім’ї мають право знати, хто винен у смерті їхніх близьких», підсумувала представник ООН  Фіона Фрейзер.

Комментарии закрыты