У єврейському релігійному календарі щороку є один особливий день, коли життя немов завмирає, людина занурюється в стан якогось трепету і очікування чогось важливого і величного. Цей день — Йом-Кіпур, який часто називають Судним днем або днем спокути гріхів. Починаючи з Рош а Шана (єврейського нового року) і до Йом-Кіпуру кожен єврей піддається глибокому внутрішньому самоаналізу з метою очищення і виправлення. Вважається, що початок Суду припадає на Рош а Шана, але заключний вирок, скріплений печаткою, у вишніх сферах оголошується в Йом-Кіпур.
В одеській єврейській громаді Хабад 18 вересня, в день, що в цьому році передує Йом-Кіпуру, після ранкової молитви шахарит члени громади просили і отримувати з рук головного рабина Одеси і Півдня України Авраама Вольфа шматочок медового пирога лекаха. Цей звичай бере початок від Любавичського ребе, який щороку на початку місяця тишрей роздавав леках всім євреям, хто просив його про це.
Рецепт у лекаха нескладний: мед, борошно, цукор, апельсин, імбир, кориця. Й за 60 хвилин пиріг готовий. Всім зрозуміло, чому це медовий пиріг — він солодкий, а євреї бажають у ці дні один одному солодкого і гарного року. Але чому вони повинні саме просити пирога? Потрібно протягнути руку і сказати: «Дайте мені, будь ласка, пирога».
Фішел ЧИЧЕЛЬНИЦЬКИЙ, заступник головного рабина Одеси і Півдня України
Смысл этого в том, чтобы его именно попросить. Почему? Мы на Рош а Шана получили уже приговор, а мы надеемся, что приговор хороший. Но, может быть, Всевышний кого-то приговорил к тому, что в этом году придется обращаться к услугам людей, просить у людей. Так если мы к этому приговорены — то уже мы это сделали. Сделали с радостью, со сладостью. Поэтому мы идем к раввину, просим его: «Дайте, пожалуйста, кусочек пирога», и он не просто дает пирог, а благословляет.
«Ось тобі леках, і нехай Всевишній дарує тобі і твоїй сім’ї добрий і солодкий рік», — говорить рабин Авраам Вольф, даючи пиріг. Просячи раз, заздалегідь, про частування й отримавши бажане, кожен член громади має надію, що протягом цілого року вже не доведеться нікого просити про їжу або гроші. Трапези напередодні Йом-Кіпуру повинні бути набагато ситніші і різноманітніші, ніж звичайні, так як приходиться їсти за два дні. Бо завтра, в день Йом-Кіпуру, єврей повинен нічого не робити, окрім як думати і молитися. Напередодні Йом-Кіпуру також потрібно отримати прощення від тих, кого людина образила. Адже каяття в гріхах перед Богом не викупає проступок по відношенню до іншої людини. Такий гріх можна виправити, тільки отримавши прощення від самого скривдженого. Такою важливою і непростою є підготовка до Йом-Кіпуру — дня, який Всевишній дав з однією метою — щоб людина могла виправитися.