Осетрові риби — вид, який з успіхом міг би стати гордістю Дунаю, якби не безжалісне знищення. Їх популяція катастрофічно зменшується. І сьогодні Всесвітній фонд природи, європейські природоохоронні інстанції та громадськість б’ють на сполох. 23-го травня робоча зустріч щодо вирішення цього питання відбулася в Одесі. Діалог налагоджували румунські та українські спеціалісти.
Загроза зникнення осетрових настільки велика, що якщо не розпочати екстрені і радикальні заходи, то вже через кілька десятиліть цю рибу можна буде побачити хіба що в музеї. Саме тому Всесвітній фонд природи сьогодні реалізує низку проектів мета яких — розробити заходи для порятунку дунайської білуги.
Наталія Гозак, Координатор проекту WWF в Україні
За последние 40 лет это первая встреча на таком уровне, посвященная охране краснокнижных осетровых рыб в трансграничном регионе. Целью мероприятия является обмен информацией между двумя сторонами, потому, что этот обмен не всегда происходит достаточно эффективно, мы, как всемирная организация, позволили себе привезти румынских экспертов к нам для того, чтобы произошел обмен опытом.
Важливий не тільки обмін досвідом, a й подальше налагодження діалогу між українською та румунською стороною — підкреслює координатор проекту Наталія Гозак. Зокрема, координація спільних дій та вчасне інформування сторін у питанні збереження осетрових відіграють чи не основну роль.
Наталія Гозак, Координатор проекту WWF в Україні
Пример возможной координации — когда происходит в Румынии зарыбление, выпускают мальков осетровых или больших рыб, то важно вовремя информировать украинскую сторону, чтобы на это время объявили запрет на рыболовство, чтобы рыбаки ушли на эти пару дней и мальки прошли вниз.
Головною загрозою для осетрових є браконьєрський вилов риби, насамперед заради їхньої ікри. Серед серйозних проблем спеціалісти також називають втрату нерестовищ і місць існування, перешкоджання міграції осетрових через будівництво дамб на ріках.
Наталія Гозак, Координатор проекту WWF в Україні
Проблема в том, что после постройки гидростанций на больших реках нет возможности мигрировать этим рыбам, они нерестятся высоко в воде и живут в море. Из-за того, что были перекрыты реки нету возможности мигрировать, популяции сильно уменьшились, кроме того, их прилов, нецелевое использование, и другие факторы приводят к тому, что оно находится в все более угнетенном состоянии.
Сьогодні впроваджуються декілька проектів, спрямованих на відновлення популяцій осетрових риб у Дунаї. Зокрема, проект «Життя для Дунайських осетрових» розширив географію та буде реалізований в 4 Придунайських країнах: Румунії, Болгарії, Сербії та Україні. Проектна діяльність передбачає до 2020 року повністю налагодити співпрацю у цій сфері.