Щорічна міжнародна школа з актуальних питань теорії та практики з прав людини з 9-ого по 13 липня відбулась в нашому місті, на базі Одеського апеляційного господарського суду. Вперше заняття Школи проходили в Одесі і вперше студенти мали змогу навчатись безпосередньо у залах судових засідань, тим більше у залах сучасного суду. Адже вибір місця проведення Школи не випадковий. В останні 5 років на базі Одеського апеляційного господарського суду з успіхом працює Одеське регіональне відділення Національної школи суддів України; суд приймає активну участь у 4-х інноваційних пілотних проектах щодо комунікації зі ЗМІ, електронного суду, медіації, інклюзивного суду.
Наталія БОГАЦЬКА, голова ОАГС
Судебная система Украины проходит сейчас сложный путь реформирования. Поэтому когда представители Европы приезжают и избирают местом для проведения обучения европейским стандартам совершения правосудия в стенах суда, — для нас это тоже очень значимое событие.
Голова ОАГС також побажала успіхів студентам Школи.
Наталія БОГАЦЬКА, голова ОАГС
Вы прошли серьезный отбор, получили колоссальные знания, поэтому я считаю, что все, кто присутствует сегодня, — это лучшие из лучших априори.
Щорічна міжнародна школа з прав людини є міжуніверситетською і в цьому році в ній навчались 23 студенти з 15 університетів 6 країн-учасниць ОБСЄ.
Павло ПУШКАР, Департамент Ради Європи з виконання рішень ЄСПЛ
Хочу коротко підвести підсумок цих 5 днів. Усі вони були надзвичайно наповнені інформацією і співпрацею професорів, академіків і студентів. Нам дуже пощастило працювати з такою кількістю видатних учених-юристів. Мета цієї Школи — надати студентам навички аналітичного характеру, а також практичні навички застосування знань в галузі Європейської конвенції з прав людини, практики Європейського суду з прав людини, а також міжнародно-правових інструментів захисту прав людини, які стосуються права на справедливий суд.
Темою Школи цього літа було «Право на справедливий судовий розгляд у міжнародному та європейському законодавстві з прав людини: основні поняття та практика їх імплементації».
Анатолій МІРОШНИЧЕНКО, член Вищої ради правосуддя
Перш за все, хочу подякувати організаторам за надану нам унікальну можливість поділитися знаннями та досвідом у цій надзвичайно важливій сфері прав людини. Ця школа присвячена праву на справедливий судовий розгляд. Це право є одним з основних фундаментальних прав, котре забезпечує існування всіх інших прав і свобод. Дорогі організатори, спасибі за цю можливість.
Координатор проектів ОБСЄ в Україні проводить цю Школу в межах проекту «Гарантування дотримання прав людини при здійсненні правосуддя» спільно з Верховним Судом, Київським національним університетом імені Тараса Шевченка і Українським католицьким університетом за фінансової підтримки Міністерства міжнародних справ Канади.
Олена ЛУНГОЛ, координатор проекту
Проект, в рамках якого проходить дана школа, має справу з освітою для професіоналів. Ми говоримо й про інше, про найбільш важливі речі, які пов’язані з прозорістю і збільшенням довіри в юриспруденції. Проведення таких важливих навчальних заходів у суді значним чином підсилює прозорість суддівської влади та довіру до неї. А також мотивує молодих фахівців застосовувати на практиці набуті знання у сфері захисту прав людини та стандарти справедливого судочинства.
На базі Одеського апеляційного господарського суду 13 липня пройшло групове обговорення судового розгляду конкретної справи щодо неправомірного кримінального провадження відносно неповнолітньої особи. Участь у обговоренні взяли викладачі Школи — провідні експерти у сфері захисту прав людини, судді Верховного Суду, члени Вищої ради правосуддя, адвокати, професори юридичних факультетів університетів світу. Після обговорення відбулося моделювання судового засідання Європейського суду з прав людини: у приміщенні ОАГС студенти з різних країн мали змогу спробувати себе у ролі суддів Європейського суду, захисників, тощо. За результатом практичного моделювання найактивніші студенти отримали рекомендаційні листи від викладацького складу Школи.
Наталія БОГАЦЬКА, голова ОАГС
Вы искренне заинтересованы в получении знаний. Я вам желаю больших успехов, большого будущего. Чтобы каждый из вас определился, кто-то сегодня увидел в себе прокурора, кто-то судью, кто-то хорошего адвоката, кто-то может быть юристом на какой-либо фирме. Желаю, чтобы все ваши цели и желания сбылись. И чтобы у вас было большое будущее!
На заключній церемонії голова Одеського апеляційного господарського суду Наталія Богацька і експерти Міжнародної школи висловили надію на те, що знання, які були придбані студентами за цей тиждень, стануть надійною основою для їхнього подальшого становлення в юридичній професії. Всі учасники Щорічної міжуніверситетської школи з прав людини отримали сертифікати, а також безцінний досвід та заряд позитивних вражень і мотивації.