Свято Винесення чесних древ Животворящого Хреста Господнього було встановлено в Константинополі на місцевому рівні ще в 9-ому столітті. А пізніше почало відзначатися в усіх православних церквах. Його історія пов’язана з піком епідемій, який в той час припадав на спекотний серпень. Аби запобігти хворобам і людським смертям установився звичай здійснювати хресну ходу, освячуючи вулиці й дороги Хрестом Господнім – священною реліквією, яку заради цього виносили з царської скарбниці. Сьогодні під час церковного богослужіння хрест виноситься на середину храму, де відбувається поклоніння йому.
В народі у цього свята є багато назв: Перший або Медовий Спас, Спас на воді або Маковія — від імені семи мучеників Старого Завіту, Маковіїв. В цей день збирають традиційний букет з трав — «маковійчик» — і несуть святити до церкви, «щоб цiлий рiк господарство квiтло». Також прийнято святити мак, воду та мед. Перша ложка освяченого меду вважається чарівною — за традицією, з’ївши її, можна загадати бажання. І воно обов’язково збудеться.
ієрей Валентин Пінчук, клірик Свято-Успенського собору
Мы освящаем этот мед, сладость эту. Но также должны задать себе вопрос: освящаем ли мы духовную сладость? Ведь духовная сладость — благодать Божья. Ведь, как говорит апостол Павел, кто не имеет благодати Божьей — тот не Христом. И поэтому нам особо нужно стремиться — каждому человеку — чтоб он получил эту благодать Божью. Чтобы жил по заповедям Божьим, по-евангельски, уповал на волю Божью. С верой, самое главное. Если человек верит — то Господь даст по вере его.
Вважається, що Медовий Спас знаменує кінець літа. І в цей же день — 14 серпня — починається Успенський піст, який триватиме до 27 серпня.