На базе Одесского апелляционного хозяйственного суда состоялось заседание круглого стола по инициативе Совета Европы в рамках проекта «Поддержка внедрения судебной реформы в Украине». Главная тема обсуждения — «Роль судей в обеспечении справедливого судебного разбирательства в разумный срок». Участие в заседании приняли как украинские, так и международные эксперты. Больше — в сюжете наших корреспондентов
Справедливий судовий розгляд у розумні строки — обговорення актуальної для українських реалій теми зібрало в Одеському апеляційному суді чимало гостей. Вперше в одному залі були присутні голови всіх судів Одеської області. Участь у засіданні взяли також представники адміністрації президента, Мін’юсту, Верховного суду України, Європейського суду, міжнародні та національні експерти Ради Європи.
Лилит Данегян, Департамент правосудия Совета Европы
Строк розгляду справ — це дуже важливе питання, пов’язане з загальною довірою до судової гілки. Це велика проблема, адже в Європейський суд надходить чимала кількість заяв щодо України. Ми сподіваємося, що сьогоднішня дискусія приведе до розробки певних рекомендацій — як конкретний суддя може вирішити це питання і що зробити на національному рівні. Ми, зі своєї сторони, запевняємо, що будемо надавати підтримку Україні надалі.
Наталья Морщагина, глава Одесского апелляционного хоз. суда
Забезпечення права не може не втратити своєї цінності, якщо винесення справедливого рішення буде затягуватися і це рішення не буде виконуватися. Я дуже сподіваюся на те, що наша зустріч та обмін думками сприятиме вирішенню тих нагальних проблем, що наразі постали перед судовою системою та зумовлюють надмірну тривалість судового провадження в Україні.
Як і в попередні роки, Україна залишається одним із лідерів за кількістю справ, які розглядає Європейський суд з прав людини. Про це в ході засідання повідомила представник офісу урядового уповноваженого у справах Європейського суду з прав людини Єлизавета Дзігора.
Елизавета Дзигора, офис уполномоченного по делам ЕСПЧ
Якщо раніше подивитися статистику з 1997 року ратифікації Конвенції і до 2015 року, то по Україні Європейським судом загалом було винесено 1038 рішень в справах, які розглядалися по суті. З тих 1038 справ, — 464 це справи, в яких Європейський суд констатував порушення Україною права, гарантованого ст. 6, тобто права на справедливий суд. Ця статистика зберігається і на сьогоднішній день,
Иван Шицкий, Судья Верховного суда Украины
Я не можу сказати, що я фахівець у зарубіжному процесуальному законодавстві, але, працюючи з Європою, вірніше, Європа працює з нами, і, повірте мені без доказів, за нас взялися так, що вже не відпустять. Іншого шляху у нас немає, його доведеться повністю пройти, з усіма психологічними ломками, професійними, але ми мусимо стати на той шлях, який називається шляхом європейського права, інакше судова система України перестане бути судовою, вона залишиться репресивно-каральним механізмом як особливий орган виконавчої влади.
Питання вдосконалення судочинства, обговорювалося і обговорюється часто. Проект Ради Європи «Підтримка впровадженню судової реформи в Україні» розрахований на 3 роки, його діяльність підтримується завдяки фінансовому внеску Уряду Великої Британії та Північної Ірландії. Мета проекту — надати підтримку судовій владі України в розбудові ефективної системи суддівської відповідальності, яка базується на європейських стандартах
Наталья Морщагина, глава Одесского апелляционного хоз. суда
Це дійсно проект, який анонсований і проводиться Радою Європи. У нас є підтримка впровадження судової реформи в Україні — сам проект має таку назву. Ми дуже вдячні саме представникам цього проекту, оскільки вони є організаторами його, вони на сьогоднішній день забезпечили можливість того, щоб всі голови всіх судів загальної юрисдикції одеської області мали змогу бути присутніми, вислухати позицію, яка на сьогоднішній день існує у Європейського суду з прав людини стосовно порушення строків судового розгляду спорів у судах всіх юрисдикцій, не лише господарської, тому для нас це дуже цікавий проект і можливість почути думку міжнародних експертів. І ми сподіваємося, що ми отримаємо якусь нову можливість і будемо мати змогу обговорити проблемні питання і вийти на результати, щоб мати можливість вже більш реально реалізовувати свої напрацювання і доходити до позитивного результату.