Вільні засоби масової інформації є ключовим елементом вільного і відкритого суспільства. Сьогодні нові медіа, Інтернет і соціальні мережі можуть працювати тільки за умови, що основні права людини на свободу ЗМІ дотримуються, як в онлайн, так і в оффлайн просторі.
Тетяна Кузнєцова, декан жур.факу. НУ ОЮА
Как можно писать о конфликте, не видя этот конфликт? Как можно писать, не зная, кто меня защитит, как журналиста? Как можно работать, не зная, какие у меня права и какие стандарты? Мне кажется, то, что сегодня происходит такая встреча-семинар, говорит о том, что у нас, к сожалению, этот вопрос ещё не решен, ещё много открытых вопросов, проблем и того, что происходит вообще в мире с безопасностью журналистов – здесь очень много вызовов. И вот, наверное, такие встречи нам помогают найти ответы и решать даже на законодательном уровне вот такие проблемы.
Безкарність провокує безкарність. Безпека журналістів — є одним з пріоритетних питань в Бюро Представника ОБСЄ з питань свободи ЗМІ. Зараз, Бюро працює над проблемою захисту журналістів від переслідування, просуває плюралізм і захист інформації в Інтернеті.
Айдар Ботагаров, радник представника ОБСЄ з питань ЗМІ
Нарушались права журналистов, в основном, это было в рамках тех протестов, которые происходили в Киеве и в других городах страны начиная с конца 2013 года. Но также, и в тез регионах, где сейчас находятся…неподконтрольны государству. Один из вопросов, который неоднократно также обсуждался и стоит достаточно остро – это необходимость борьбы с безнаказанностью таких преступлений.
Сергій Томіленко, в.о. голови НСЖУ
Ключовий виклик, який ми бачимо перед нашими колегами журналістами сьогодні – це боротьба з безкарністю. Це те, що ми говорим, що системно у нас дуже низький рівень культури сприйняття журналістів, і, навіть на побутовому рівні, політичному рівні, собі можуть дозволити собі перешкоджати роботі журналістів, забирати мікрофон, пошкоджувати апаратуру. При цьому, повний дефіцит будь-яких справ. І ми говоримо про безкарність щодо злочинів проти журналістів.
Поряд з актами насильства та залякуванням журналістів, невирішеною є проблема притягнення до відповідальності винних у скоєнні даних злочинів. Неможливо домогтися якихось змін без ефективних судових розглядів і винесення покарань особам, винним у злочинах проти працівників ЗМІ.
Сергій Томіленко, в.о. голови НСЖУ
Наша основна проблема в тому, що ми дуже часто озвучуємо проблему, а потім переключаємося, а ми маємо здійснювати контроль над цим слідством, над розслідуванням, над якістю тих справ, які в суді, над судовими процесами. Сьогодні, за останній рік, 2016, є всього лише 4 вироки. Але ці вироки про перешкоджання, це хто? Це бабушки, це якість вахтери, це якісь люди в яких не має адвоката. І навіть, якщо вони караються, вони караються смішними штрафами в 1000-1700 і тому подібне. Тобто, на сьогодні сказати, що ми з вами можемо використати будь-який успішний прецедент покарання журналістів і показати тому, хто проти нас, цих випадків – немає.
Айдар Ботагаров, радник представника ОБСЄ з питань ЗМІ
СМИ должны работать без вмешательства каких-либо сил. Если есть несогласие с редакционной политикой, оно никогда не должно выливаться в насилие.
Боротьба за свободу слова — триває. Слід пам’ятати, що обмеження свободи ЗМІ заради політики, призводить до цензури, яка одного разу почавшись, може вже ніколи не припиниться. Саме тому, державам важливо працювати над зміцненням національних та міжнародних механізмів щодо захисту прав людини і свободи ЗМІ, щоб сприяти розумінню та освіті серед населення.