24-го квітня, в день Світлого Христового Воскресіння, Високопреосвященніший Агафангел, митрополит Одеський і Ізмаїльський, звершив Пасхальну Божественну літургію у Свято-Успенському Одеському чоловічому монастирі у співслужінні духовенства Одеси та братії обителі.
27-го квітня, у Світлу Середу, в день пам’яті ікони Божої Матері «Касперівська» Високопреосвященніший Агафангел, митрополит Одеський і Ізмаїльський очолив Божественну літургію у Свято-Успенському кафедральному соборі Одеси, де зберігається чудотворна святиня – Касперівський образ Богородиці. Після богослужіння митрополит Агафангел звершив хресну ходу з Касперівською іконою навколо міста Одеси.
Період Світлої Пасхальної Седмиці — це особливі дні у літургійному житті Православної Церкви, що продовжують свято Пасхи Христової. У цей час у православних храмах щоденно відбуваються богослужіння, що нагадують за своєю структурою великодню службу.
У перші три століття християнства назву «Пасха» носили два тижні: передуючий дню Воскресіння Христового і наступний. Попередній іменувався Пасхою Хресною, або Великоднем Страсним, і тільки після Першого Вселенського собору, який відбувся в 325-му році, отримав свою сучасну назву — Страсна седмиця. Також і Світла седмиця. А власне Пасхою соборяни постановили називати сам день, в який воскрес Спаситель.
У період Світлої седмиці урочисті пасхальні богослужіння в Одеській єпархії очолив Високопреосвященніший Агафангел, митрополит Одеський і Ізмаїльський. 25-го квітня, у Світлий Понеділок, правлячий архієрей Одеської єпархії Владика Агафангел очолив святкову Божественну літургію у Свято-Троїцькому соборі Одеси.
26-го квітня, у Світлий Вівторок, Свята Церква молитовно вшановує Іверську ікону Божої Матері. З нагоди урочистості правлячий архіпастир Одеської єпархії Високопреосвященнійший митрополит Одеський і Ізмаїльський Агафангел звершив святкову Божественну літургію в Свято-Іверському Одеському чоловічому монастирі у співслужінні намісника обителі архієпископа Южненського Діодора, також архієпископа Арцизького Віктора і братії обителі в священному сані та численного міського духовенства. Після літургії був звершений Хресний хід до каплиці Іверської ікони Богородиці, а потім митрополит Агафангел привітав усіх віруючих з великодніми святами.
У Світлий Четвер, 28-го квітня, загальноєпархіальне святкове богослужіння, за традицією, було звершено в Свято-Іллінському Одеському чоловічому монастирі. На час Світлої седмиці звичайний у весь рік піст по середах і п’ятницях скасовується. Скасовуються до самої П’ятидесятниці (50-й день після Пасхи) і земні поклони. Церква дає християнам відпочинок і послаблення. Адже основний зміст цього часу — торжество: необхідне в усі дні життя людини покаяння як би йде в тінь, християнин охоплений іншим почуттям — ллється через край радість про Воскресіння Спасителя, про відновлення нас, людей, в своїй гідності. Це радість Адама про повернутий рай, радість блудного сина про Отця, Який прийняв його. Зазвичай закриті Царські врата вівтаря усю Світлу седмицю залишаються відкритими, на знак того, що для людини знову відкриті двері Додому, до Отця, у рай.
У Світлу П’ятницю, 29-го квітня, Православна Церква молитовно шанує чудотворний образ Пресвятої Богородиці, іменований «Живоносне Джерело». Для Свято-Успенської чоловічої обителі Одеси це особливе торжество престольного свята. Божественна літургія в день пам’яті цільбоносної ікони Богоматері в соборному храмі монастиря, освяченому на честь образу «Живоносне джерело», була звершена архієрейським чином. Після чого на монастирському джерелі освятили кілька тонн питної води для відправлення нужденним у місто Миколаїв, яке тимчасово перебуває без водопостачання.
У Світлу Пасхальну седмицю прийнято радувати один одного словами підтримки, подарунками, часом і просто увагою. Голова Соціального відділу Одеської єпархії протоієрей Павло Полещук разом із кліриками та волонтерами відвідали Одеську обласну дитячу клінічну лікарню. Дітям вручили великодні подарунки, благословили на успішне лікування та привітали дорослих і дітей зі Світлим Христовим Воскресінням.
У Свято Світлого Христового Воскресіння команда Одеської єпархії УПЦ
#ДоброОб’єднує привітала співробітників Центру екстреної медичної допомоги Одеси з Пасхою. Представники духовенства об’їхали усі підстанції швидкої допомоги та передали великодні дари від Одеської єпархії. Священики подякували співробітникам екстреної медицини за важку самовіддану працю та постійну швидку допомогу людям.
Духовенство Одеської єпархії та прихожани наших храмів ділилися і продовжують ділитися з людьми, багато з яких зараз шукають розради, підтримки та хоч якоїсь упевненості у завтрашньому дні. Делегації від різних храмів єпархії з привітаннями та подарунками відвідують у ці світлі великодні дні лікарні, соціальні установи, військовослужбовців, а також самотніх людей похилого віку та місця перебування переселенців.
Делегація храму на честь Мучениці Єлизавети на чолі з настоятелем храму протоієреєм Святославом Мінаєвим привітала людей із проблемами слуху у гуртожитку при Українському суспільстві глухих.
А настоятель Знаменського храму протоієрей Володимир Колесник спільно з духовенством та православною молоддю передали привітання та подарунки мешканцям гуртожитку при Українському товаристві сліпих та медичному персоналу Одеської міської дитячої лікарні №2.
Делегація храму на честь Жон-Мироносиць на чолі з настоятелем храму протоієреєм Андрієм Шаховим, і Свято-Покровського скиту на чолі з намісником архімандритом Мелетієм відвідала блокпост та госпіталь і привітала наших військовослужбовців.
Священнослужителі храму на честь ікони Божої Матері «Споручниця грішних» на чолі з настоятелем протоієреєм В’ячеславом Бондарем завітали до Міської дитячої клінічної лікарні №3 та привітали медперсонал, маленьких пацієнтів та їхніх батьків зі святом світлого Христового Воскресіння. Медустанові було подаровано медичне обладнання, ікони Воскресіння Христового, а також пасхальні частування.
Поздоровлення, частування та подарунки від сестер милосердя отримали пацієнти Одеського обласного очного шпиталю інвалідів війни та Міської лікарні №1.
Справжнім святом стало масове дводенне частування на залізничному вокзалі Одеси, організоване силами молодіжки та активу Свято-Троїцького собору, а також активу храму на честь Григорія Богослова на чолі з настоятелем отцем Георгієм Грицьком. Слова привітань та солодкі подарунки отримали переселенці, співробітники вокзалу та всі, хто в цей момент опинився тут.
Перший день Світлого свята Воскресіння Христового вже позаду, але продовжуються пасхальні дні і, як і раніше, у храмах звучить «Христос воскрес — воістину воскрес!». Проте багато християн навіть серед так званих «практикуючих» — воцерковлених і небайдужих до Христа і Церкви Христової — помічають нездатність зберегти у собі радість Великодня протягом Світлого тижня, а тим паче впродовж святкових днiв, тобто майже сорока днів до свята Вознесіння Господнього. Для того є різні причини: загальні та індивідуальні, об’єктивні та суб’єктивні.
Одна з причин дуже банальна: коли ми дотримуємося Великого посту, то цим ми готуємося до радісної зустрічі Пасхи і ведемо звичайно зворотній відлік часу до настання довгоочікуваного свята. Однак, нам важливо не забувати, що у свято ми шануємо безпосередньо сам факт воскресіння з мертвих Спасителя і за особливою благодаттю Божою, якимось авансом, лише передбачаємо прийдешнє наприкінці часів загальне воскресіння. Незмінна радість перебування з Христом, яку вже ніхто від нас не відніме, настане після Воскресіння загального, якщо Господь удостоїть нас поставлення праворуч від Нього. Там настане вічність та незмінність.
А у цьому періоді нашого земного буття і подорожей після святкування Великодня продовжують чергуватись дні та ночі, часи та сезони, та інші зовнішні і внутрішні чинники продовжують змінюватися. Тому, дорогі брати і сестри, дякуватимемо Богові за ту радість, яку Він подає на велике свято Пасхи, але, водночас, не забуватимемо, що вся ця радість — лише аванс і частина тієї радості, яку Бог приготував усім, хто любить Його. Однак, щоб досягти тієї незмінної радості у загальному воскресінні віруючій людині у звичайній повсякденності належить гідно донести свій життєвий хрест випробувань до кінця.
Усе буде, але лише свого часу. Не повторюватимемо помилок маленьких дітей, які завжди бажають приступати до десерту, забуваючи, що перед солодким треба поїсти перше і друге.
Будемо ж, дорогі брати і сестри, зрілим духовним поглядом сприймати щорічно пережиті Великодні як сходинки, якими ми підіймаємося до того самого головного Великодня, про який говорить Спаситель у своєму «Одкровінні» і тоді радість у ці світлі дні буде перебувати з нами нерозлучно!