В Одесской областной универсальной научной библиотеке им Михаила Грушевского состоялась беседа, посвященная памяти выдающегося поэта, дисидента, языковеда, публициста и по совместительству нашего земляка Святослава Караванского. Современники и его друзья поделились своими воспоминаниями об этом сильном человеке с непростой судьбой.

Жереб, що випав на долю Святослава Караванського, був би явно заважким для людини пересічної. Війна. Полон. Арешт. Довгі десятиліття в таборах тоталітарного радянського режиму. Далі – еміґрація… І впродовж  усього життя – ненастанне самовдосконалення. Душу свою він гартував терпінням, а доскіпливий ум дисциплінував працею.

Ярослава Різникова, директор департаменту культури, туризму, національностей та релігій ОДА

В 1920 році народився Святослав Караванський. Людина визначна, людина, яку називають совістю нації. Незламний, вірний, який любив свою батьківщину незалежно, де жив.одесити можуть гордитися. Що така людина тісно поввязана с нашим містом

Святослав Караванський народився в Одесі, навчався і працював тут.  Зокрема в газеті «Чорноморськи новини». Свіжий випуск цього видання підготува велику підбірку матеріалів , присвячених нашому славетному землякові.

 Василь Дяченко, спілка читачів «Чорноморських новин»

 він працював журналістом в газеті Чорноморськи новини. Його дії були спрямовані для України. Він ходив по квартирах одеситів і роздавав листівочки, на яких було написано, як правильно говорити українскьою мовою. Це була його боротьба за чистоту укр мови в Одесі, де завжди переважали українці. А також розповсюджував Чорноморськи новини.

Так склалося життя Караванського, що закінчив він свій земний шлях в Америці.  Але не було жодної хвилини, щоб він не думав про своє місто, про свою України. Навіть за тиждень до кончини , а помер він в грудні минулого року, не доживши до 96-го дня народження кілька днів, писав звернення до президента Порошенка.

Ярослава Різникова, директор департаменту культури, туризму, національностей та релігій ОДА

Викладав в ньму свої бачення тих заходів, яки треба вжити по всім подіям, що відбувалися. Він живо реагував в розсилці електронній. Не міг говорити, але писав. Думками він був з нами. Він хотів, щоб Україна була незалежною і 25 років це сталося

Святослав Караванський – прекрасний мовник, людина колосальної освченності, якого називають словникарем української мови. Він укладав словники українських рим, українських синонімів, української мови. Він — поет, громадський діяч, людина, яка знала декілька іноземних мов, яка постійно спілкувалася. До речі, це людина, яка просиділа в застінках КДБ 31 рік за те, що говорила про необхідність оновлення української культури, самосвідомості українскього народу в той час, коли уряд менш за все хотів звертати увагу на національні особливості, на національний дух.

 Галина Могильницька, педагог, поетеса, громадська діячка

в 76 році раядянський уряд поставив вимогу або за кордон, або все життя сидіти в тюрмах. Я тоді їздила до його дружини, яка була теж під наглядом  Ніна Антонівна прийняла цю пропозицію. І то було щастя, бо за кордоном Караванський стільки зробив, скільки бі не зміг при радянський владі.

В   бібліотеці ім Грушевського на вечорі памяті ділилися своїми спогадами сучасники  та друзі Святослава Караванського, люди, які з ним переписувалися, спілкувалися з ним особисто і з його дружиною, вірною супутницею життя та боротьби за рідну мову та незалежну державу Україну.

 

 

Комментарии закрыты