«Добре придуманої історії нема чого походити на дійсне життя, — писав одесит Ісак Бабель. — Життя щосили намагається бути схожим на добре придуману історію». Рік тому за ініціативи Всесвітнього клубу одеситів, а також Одеського літмузею, київського журналу «Радуга», Одеської національної наукової бібліотеки та за особистої участі дочки Бабеля Лідії Ісаківні Бабель — в Одесі народилась міжнародна премія для заохочення найкращих авторів оповідань російською мовою, якою писав і славетний Ісак Еммануїлович. Якщо в першому сезоні на суд міжнародного журі свою малу прозу виставили 218 авторів з 16 країн, то цьогоріч — це вже 391 літератор з 26 країн — України, Росії, Ізраїлю, США, Туреччини, Нідерландів, Вірменії, Германії, Латвії, Фінляндії, Мексики тощо.
Андрій ДМИТРІЄВ, письменник, голова журі Премії Бабеля
Тематика этих рассказов широкая, география широкая, манеры стилистические широкие. Вообще хочу сказать, что работа в жюри в корне изменила мое представление о бытовании этого жанра. Оказывается, он пребывает в благополучном состоянии, если говорить о людях, которые пишут, и о том, как они умеют писать.
Маріанна ГОНЧАРОВА, лауреат Премії Бабеля-2017
Кто-то пишет от беды и горя, кто-то пишет от счастья и радости, но все вы пишите от любви — к людям, к миру, к жизни. И своими рассказами в этой премии вы добавили нам и миру любви.
Одеська міжнародна літературна премія ім.Ісака Бабеля покликана виявляти і підтримувати кращі зразки сучасної художньої словесності в жанрі оповідання і претендує на формування естетичних і художніх смаків сучасного суспільства. Журі виділило у цьому сезоні 7 найкращих робіт, автори 4-х з них, з України, Росії, Латвії та Фінляндії, стали дипломантами премії. А троє отримали почесні перше, друге та третє місця й грошові сертифікати до них. Це Ованес Азнавурян з Вірменії, Володимир Каденко з України та найкраще оповідання і перше місце — у росіянина Сергія Акчурина. «Нудні, ледачі люди з нудним прізвищем Мішини жили колись в колгоспному (теж нудне слово), казенному домі», — так починається оповідання «Місце, де були сни» Сергія Акчурина. З усіма творами переможців можна ознайомитись на сайті премії, пізніше вони вийдуть у світ в літературному журналі «Радуга». Лауреатам бажали великих тиражів, читачам — великої насолоди від зустрічі з красою російськомовної прози. «Це чудо і це щастя», — у своїх виступах підкреслили учасники, — бути визнаними журі такої премії і в такому місті, як Одеса». Але найяскравіше про місто, про Бабеля та про літературу на церемонії нагородження переможців сказав почесний гість, відомий одесит Михайло Жванецький.
Михайло ЖВАНЕЦЬКИЙ, Народний артист України
«О Бабеле». Солнце собирает людей в Одессе, а люди в Одессе собирают одного. Из многих уехавших и оставшихся — одного. Который олицетворяет город, в котором людей собирает солнце. Из всех Исааков нам надо собрать одного, Бабеля. Чтоб нам простили тех, кого мы потеряли. В городе, в котором людей собирает солнце.
Друга церемонія Премії Бабеля завершилась. До зустрічі на третій церемонії!