Новий, 2017 рік розпочався із вагомої для нашої країни річниці – 4 січня Україна та Китайська Народна Республіка відмітили 25 років міцної та плідної співпраці. Чверть сторіччя тому Китай став однією з найперших країн, що визнали незалежний статус нашої держави; а встановлені ще тоді дипломатичні відносини весь цей час сприяли розвитку взаємної поваги, допомоги та співробітництва. 12 січня, в Генеральному Консульстві КНР в Одесі відбувся прийом на честь свята дружби між Китаєм і Україною.
Чжао Сянжун, Генеральний консул КНР в Одесі
Сейчас у нас установлены отношения стратегического партнерства, наши главы, двух стран, встречались 9 раз за это время. И совсем недавно, председатель КНР Си Цзинпинь и Президент Порошенко, они обменялись поздравительными телеграммами по поводу сегодняшнего нашего юбилея. Китай сейчас является вторым торговым партнером, вторым импортером и первым экспортером Украины.
З усієї України саме Одеський регіон став місцем, де в 1992 році було відкрито перше консульство Китайської Народної Республіки.
Чжао Сянжун, Генеральний консул КНР в Одесі
Мы считаем, что Одесса — это столица культуры и искусства Украины. И здесь мы осуществляем тесные контакты в области культуры и просвещения. Здесь в Одессе обучаются более 1200 украинцев, которые зарегистрированы в институте Конфуция в Одессе.
Китай і Україна тісно співпрацюють в економічній сфері, де прослідковується явний прогрес. Якщо на початку 1992 року двосторонній товарообіг країн становив лише 230 мільйонів доларів, то в 2015 році, він склав 7,1 мільярда, що майже в 30 разів більше.
Анатолій Урбанський, голова обласної ради
У нас в Украине так принято, что каждые 25 лет можно подводить какие-то итоги. 7 миллиардов — это хороший итог, но, мы надеемся, что в дальнейшем эта цифра ещё больше вырастет и товарооборот между нашими странами ещё более окрепнет. Подтверждение том — новый шелковый путь, который начинается от Ильичевска и заканчивается в КНР.
Ні КНР, ні Україна не збираються зупинятись на вже досягнутому рівні співпраці; свідченням цього є висунута Китаєм в 2013 році концепція Економічного поясу Шовкового шляху. Таке відродження ідеї Давнього Шовкового Шляху і участь у ній України як транзитного вузла між Китаєм та Європою говорить про націленість обох країн на довгострокові та міцні відносини.
Костянтин Ржепішевський, представник МЗС України в Одесі
Мы также, высоко ценим инициативу председателя КНР, Си Цзинпиня, с которой он выступил. Две платформы, это экономический пояс «Шелкового пути» и «Морской шелковый путь 21 века». Мы очень надеемся, что эти две платформы станут совершенно новым взглядом и новым наполнением наших отношений.
Не дивно, що Одеса в цьому партнерстві займає особливе місце, адже саме наш регіон став першим в СНД і Східній Європі, з яким свого часу представники півторамільярдні країни уклали угоду про торгово-економічне співробітництво.
Сергій Гриневецький, почесний громадянин міста Одеси
Мы, первый регион, который в 2001 году подписали договор с провинцией Фуцзянь, кстати, губернатором провинции тогда был нынешний председатель КНР, господин Си Цзинпинь. И, наши подписи стоят в протоколе межрегионального сотрудничества. Одесса, Одесский регион был первым, где было открыто генеральное консульство Китая. Знаете, есть такая хорошая пословица, сколько не иди на Запад, всё равно придешь на Восток.
У відносинах між Україною та Китаєм важливим є не лише економічний, але й соціальний аспект, у якому досвід Китаю є унікальним і єдиним у своєму роді.
Василь Попков, професор ОНУ ім. Мечникова
Но, в тоже время, я бы хотел, чтобы наше общество обратило внимание на очень серьезные ресурсы и возможности Китая не только, как экономического партнера, действительно, это сейчас вторая экономика в мире, а кое в чем, они и первая экономика в мире, но, страна, которая представляет собой достаточно интересный социальный эксперимент. То есть, заметьте, он не отказался, скажем, от ряда идеологических установок, связанных с социализмом, но вмонтировал эти установки в новую социально-экономическую реальность, в условиях глобализации. И, эта система достаточно эффективно срабатывает.
Культурний обмін, який здійснюється між країнами, є дуже плідним і багатим, за останні 2 роки в Україні було проведено близько 100 різних заходів. Сьогодні в нашій країні відбувається небувале збільшення інтересу до китайської культури і мови. Також, велика кількість китайських студентів вчиться і в нашому місті. Особливо популярною серед них є Музикальна Академія імені Нежджнової. Обидві країни успішно діляться своїми традиціями і історією.
Саме міцні людські контакти між Україною та Китайською Народною Республікою є запорукою успішної економічної співпраці між країнами; і саме завдяки плідній роботі дипломатів, що продовжується вже чверть сторіччя, ми можемо очікувати подальшого всеосяжного розвитку відносин між Україною та Китаєм.