Дунайська дельта — одна з найбільших дельт Європи, площею понад 5тис кв. км. Її відрізняє багате біологічне різноманіття і дивно красиві ландшафти.
Кожен сезон в дельті гарний по-своєму і осінь не виняток.
Хто приїжджає в дельту , потрапляє, перш за все, в невелике містечко Вилкове. Це місце називають українською Венецією, оскільки в старій частині міста замість вулиць канали, уздовж яких прокладені дерев’яні тротуари (клАдки), а головний транспортний засіб човен.
Над осіннім містечком вітає приємний запах дозрілого винограду, пахне осінніми квітами, а від єриків віє приємною прохолодою. Правда велика частина єриків до цього часу висихає!
Недалеко від Вилкове розташований острів Єрмаков. Це один з найбільших островів Дунаю, що простягнувся із заходу на схід більш ніж на 9 км. По периметру острова росте мальовничий ліс.
В середині минулого століття острів, який до цього щороку заливали паводки, підтримуючи багатий рослинний і тваринний світ, обнесли земляним валом. Тут планували вирощувати очерет, для виготовлення паперу.
Але від проекту відмовилися і Єрмаков перетворили на гігантське пасовище. Це негативно позначилося на екосистемі острова.
У 2009 році за підтримки Всесвітнього фонду природи (WWF) частина дамб, що оточувала Єрмаков, була знесена, і дунайська вода зайшла на острів. Навесні тут знову стала нереститися риба, з’явилася величезна кількість пернатих, в тому числі і рідкісних видів, таких як пелікани.
Острів ожив в прямому сенсі слова, що дозволило розвивати тут туризм.
Незабаром тут з’явилися домашні коні та корови, а пізніше організацією Rewilding Ukraine в рамках проекту з відновлення водно-болотних угідь і степів дельти Дунаю, сюди були завезені водяні буйволи, які колись мешкали в цьому регіоні і невеликі коні породи Коник, родичі дикого коня тарпана, що жив в минулому в українських степах.
Великі травоїдні тварини (в розумних кількостях) дуже потрібні острову Єрмаков, так як перешкоджають надмірному заростанню острова, створюють більш різноманітний ландшафт і підвищують туристичну привабливість території.
«Слонихе Венди — 40 лет!».
Слони, мабуть, найвідоміші мешканці зоопарку, за всю його історію. А почалося все в 1982 році, коли до Одеси з Праги прибули двоє слоненят, самець Тарун і самочка Венді.
Вони швидко освоїлися в зоопарку, підросли, і в 1992 році, … у них народилося слоненя Фантик. На жаль, слониха відмовилася від свого первістка, що, до речі, іноді буває і в дикій природі, і турботу про нього взяла на себе співробітниця зоопарку Людмила Попова. Був період, коли Фантик навіть жив у неї в квартирі. Вирощувати слоненя в домашніх умовах було складно, адже граючи він міг легко відірвати дверцята шафи, а кріслом грав як м’ячем.
Але, врешті-решт, все закінчилося чудово. Фантик виріс, якийсь час він був улюбленцем одеситів, а дні його народження відзначали всім містом. Потім його відвезли в Європу, де він тепер виступає в одному з європейських цирків.
У 1998 році народилася дівчинка Тенді і на щастя, по відношенню до неї, слониха вже в повній мірі проявила материнські почуття. Тенді була придбана Харківським зоопарком, в якому вона живе і до тепер.
Нарешті, в 2004 році, з’явився на світ третій слоненя, якого назвали на честь першого одеського градоначальника -Дюком.
На жаль, глава сімейства слон Тарун в 2008 році помер і зараз для слонихи Венді шукають пару.
Щороку, Одеський зоопарк відзначає день народження своєї знаменитої мешканки. 14 вересня 2019 року відбулось свято, присвячене 40- річчю найбільшої одеситки, як жартуючи називають слониху Венді.
Як завжди, в цей день, в зоопарку була насичена ігрова програма.
А на зеленій галявині для відвідувачів грав Одеський муніципальний театр духової музики ім. народного артиста України Олександра Саліка.
Родзинкою свята стала гора з частувань для Венді, яку спорудили самі одесити прямо посеред вольєра. До речі, майже всі ці частування в зоопарк принесли самі відвідувачі.
Ну і як буває на ювілеях, директор зоопарку Ігор Бєляков підніс слонисі велику корзину квітів!
Ми сподіваємося, що в історії про одеських слонів, буде щасливе продовження і у нашій знаменитої слонихи Венди знову буде сім’я!
3. «Жизнь ночного леса».
Побачити нічних мешканців лісу, дуже складно, але можна …їх намалювати.! Що ми і зробили !
Отснято: лес по окружности острова ( с лодки и внутри), цветущие растения, скопление стрекоз, лощади в зарослях тамарикса, черный дятел на дереве, старые сухие и живые деревья, лошади на лугу при солнце, мы идем на лодке назад и общаемся, восход над Дунаем, калина, виноград,
Ожидается, что крупные травоядные животные будут регулировать растительность и поддерживать разнообразие ландшафтов и жизни на острове, а также привлекать внимание туристов к этой живописной местности.
Острів Єрмаків
Острів Єрмаків, площею 2333,7 га, є одним з найбільших островів в українській дельті Дунаю. Простягається з заходу на схід на 9,6 км та з півночі на південь на 3,6 км. У природному стані о. Єрмаків кожну весну підтоплювався паводковими водами Дунаю, які збагачували землю біогенами та живили рослинність острову. В сезон з високим рівнем води на острові формувалися нерестовища та місця для нагулу молоді риби. Луки на деякий час перетворювалися на озера, на яких харчувалися велика кількість птахів, в тому числі й «червонокнижних». Влітку рівень води на острові знижувався, залишаючи рослинність та збагачені ґрунти, а наступної весни цикл повторювався, створюючи умови для розвитку одного з куточків дельти Дунаю.
У 60-ті роки острів був обнесений дамбами та осушений. Довгі роки на о. Єрмаків масово випасали худобу. Десятиліття перевипасу і відсутність затоплення призвели до деградації природної екосистеми острова. В 2009 році Всесвітній фонд природи (WWF), Дунайський біосферний заповідник, Кілійська районна адміністрація, орендар острова ТОВ «Єрмак» прийшли до єдиної думки щодо ренатуралізації острова. Дамби зносили вибірково, з майже 25 кілометрів знесли не більше кілометра – в ключових місцях.
Навесні 2010 р. було закінчено комплекс заходів у рамках програми ренатуралізації о. Єрмаків (розчистка старих внутрішніх та створення нових штучних проток острова, часткове роздамбування, обводнення острову, створення нових невисоких внутрішніх дамб, подібних до природних підвищень острову і т. п.).
Вже перше затоплення острову весною 2010 р. призвело до позитивних результатів – пішла рослинність, з’явились птахи, відбувся нерест риб. В мілководних озерах та на затоплених ділянках в червні були відібрані проби макрозообентосу та фітофільної фауни на угрупуваннях занурених макрофітів. Під час комплексного (разом із гідробіологом ДБЗ) обстеження острову, на залитих мілководних ділянках луків з прозорою водою, яка добре прогрівалася під променями сонця, візуально спостерігалися чисельні зграї молоді риб родини коропових, для росту і нагулу яких були створені сприятливі умови. Проведені роботи по ренатуралізації о. Єрмаків мають велике значення для відтворення і збереження видового різноманіття іхтіофауни, як водойм острову, так і всієї дельти Дунаю.
Зараз о. Єрмаків має велике значення для популяції птахів. На його території було відмічено перебування 220 видів птахів, що складає близько 80 % всіх відомих для фауни заповідника коло 53 % відомих для фауни України.