Сьогодні більшість об’єднаних територіальних громад Одеської області проводять реформу освітньої мережі, яка стала певним викликом для кожної з них. Всеукраїнська ГО «Асоціація сприяння самоорганізації населення» допомагає у вирішенні цього питання Коноплянської ОТГ. Було проведено оцінку освітньої мережі цієї громади та розроблено стратегію. Оптимізація проходитиме в рамках проекту «Децентралізація: реформування освіти на місцевому рівні». А більше деталей, далі в нашому сюжеті.
У зв’язку з реформою децентралізації у Об’єднаних територіальних громад проводиться оптимізація освітньої мережі. Тому, «Асоціацією сприяння самоорганізації населення» майже за рік було проведено аналіз системи освіти Коноплянської ОТГ Іванівського району Одещини.
Олександра Калашнікова, Асоціація сприяння самоорганізації населення
Об’єднані територіальні громади вже сьогодні стикаються з цілим рядом проблем, про які я зараз скажу вам нижче. По перше, це забезпечення належної якості освіти. якщо подивитися на рівень успішності складання Зовнішнього незалежного оцінювання, то ми побачимо дисбаланс між успішністю складання ЗНО дітей, які навчаються в школах обласних центрів, та дітей, які навчаються в сільських школах. Нажаль, це обумовлено причинами як і слабкого матеріально-технічного забезпечення, так і якимись інноваційними підходам до освіти, які мають місце в школах обласних центрів.
Ще одна значна проблема — неякісні дороги між населеними пунктами ОТГ, що не дозволяє дітям комфортно добиратися до опорної школи. І проблема не ефективного використання коштів на сферу освіти, так як громади можуть не отримувати певні нарахування через недостатню кількість учнів у навчальних закладах ОТГ.
Олександра Калашнікова, «Асоціація сприяння самоорганізації населення»
Кількість учнів в школах, яка іде в перший клас є критично низькою. Тобто дослідження, яке ми провели в отг в Коноплянські показало, що в одній із шкіл наступного року піде лише 4 дитини у перший клас. І це дуже негативно впливає на кількість фінансів, які громада отримає на сферу освіти. Оскільки бюджетний кодекс назначає, що клас вважається повно комплектним, якщо в ньому навчається не менше 5 осіб.
Іван Іванов, голова відділу освіти Коноплянської ОТГ
Дійсно, говорити про забезпечення тої належної якості знань неможливо, тому що мало комплектні класи впливають на те, що в деяких школах по 2 — 3 предмети читає один вчитель, відповідно він не фахівець, це впливає на результативність Зовнішнього Незалежного Оцінювання наших випускників і тому ми розуміючи це все ми бачимо, що необхідно зміцнювати матеріально-технічну базу навчальних закладів, залучати молодих вчителів для роботи в навчальних закладах, але для цього необхідно створити умови.
До кінця лютого вже планується винести на розсуд депутатів план щодо оптимізації. Головними пунктами стануть: зрівняння балансу у матеріальному і технічному аспекті, ряд тренінгів для персоналу, в рамках реформи Нової української школи, та оптимізація шкільної мережі, за умови належного дорожнього покриття. Завершення проекту планується до 2025 року.