За підсумками вступної кампанії 2018 року до університетів, академій та інститутів Одеської області для вступу на перший курс денної форми навчання абітурієнтами подано 50 325 заяв. Найбільша кількість заяв традиційно подана до Одеського національного університету ім. І.І. Мечникова (майже 9400 заяв) та Національного університету «Одеська юридична академія» (6250 заяв). Про підсумки прийому та про проект нової постанови Кабміну з реформи вищої освіти говорили на черговому засіданні Ради ректорів ЗВО Одещини 26 жовтня. На засідання був запрошений й голова Одеської облдержадміністрації Максим Степанов. Важливі факти в доповіді про підсумки прийому студентів навів ректор Одеської національної академії зв’язку Петро Воробієнко.

Петро ВОРОБІЄНКО, ректор ОНАЗ ім. О.С.Попова
Найменша в історії України кількість випускників. Рекомендовано до вступу на бюджет в Україні 58 875 випускників, 51 252 із них, тобто 87%, підтвердили бажання навчатись в ЗВО. А 13% випускників шкіл не захотіли, хоча пройшли.

Також Петро Воробієнко розповів, що по Одесі у поточному році на всі форми навчання зараховано на 7,3 % менше студентів, ніж у 2017 році. При цьому обсяг державного замовлення у 2018 році теж зменшився на приблизно 11% або на 382 місця. Загалом у цьому році по області на бюджет поступили 3004 випускники і на контракт 6203 випускники. На Раді ректорів закладів вищої освіти Одеської області присутні зазначили, що за умов зниження кількості випускників й зростання тенденції небажання українців отримувати вищу освіту взагалі чи саме в Україні, — держава ще й збирається, з одного боку, підвищити коефіцієнт для вступу, а з іншого боку, змінити плату контрактникам, яка, скоріш за все, значно зросте в більшості ЗВО. По це йдеться в запропонованому для обговорення проекту постанови Кабміну про затвердження формули розподілу обсягу видатків держбюджету між закладами вищої освіти. Проект має декілька і позитивних норм.

Сергій СТЕПАНЕНКО, ректор ОДЕКУ
Ми самі затверджуємо штатні розписи й нормативи педагогічного навантаження та не застосовуємо нормативи співвідношення «студент-викладач».

Але, як пошуткував голова Ради ректорів ЗВО Одеської області Сергій Степаненко, це єдина «солодка конфета» проекту, все інше — «гіркі пілюлі». Й перша з них — нова формула для визначення того, якою буде плата за навчання.

Сергій СТЕПАНЕНКО, ректор ОДЕКУ
Вона повинна бути не менше розміру базового фінансування на одного приведеного студента ; щорічно корегується не менше, ніж на індекс інфляції. І цей розмір, як я почув в спілкуванні на засіданнях, складе 15 000-16 000грн.

Резюмуючи доповіді, голова Одеської облдержадміністрації зазначив, що така ситуація може призвести до «вмирання» ЗВО і наголосив, що виші Одещини повинні відстоювати свої позиції й активніше звертатися до міністерства і комітетів Ради з власними ініціативами. А він, у свою чергу, готовий максимально інтегруватися в вирішення проблем, які стоять перед закладами вищої освіти області. Й готовий очолити «локомотив змін», які вони пропонують.

Максим СТЕПАНОВ, голова Одеської облдержадміністрації
Звичайно, питання здобуття молоддю вищої освіти для Одеської області надважливе. Бо ця освіта формує країну в майбутньому. Не може нація без наукової і професійної еліти в сучасному світі на щось претендувати.

Комментарии закрыты