Верховна Рада прийняла закон про обов’язкове 3-річне фінансове планування. Відтепер незалежно від того об’єднана, чи не об’єднана громада, вона повинна мати трирічний план та встановлювати власні стратегії розвитку. Про це 11 грудня у Центрі розвитку місцевого самоврядування. Про перші кроки, реалізації та вже існуючі результати стратегій, далі в нашому сюжеті.
У Центрі розвитку місцевого самоврядування 11 грудня було проведено «Презентацію Стратегій розвитку Об’єднаних Територіальних Громад на Одещині». Під час заходу радники розказали про перші результати розробки та втілення Стратегій розвитку в об’єднаних громадах Одеської області.
Віктор Бондарук, радник з питань регіонального розвитку ОЦРМС
Кожна громада сьогодні, незалежно від того об’єднана, чи не об’єднана, повинна мати трирічний фінансовий план, бюджет фактично на 3 роки, а під цим бюджетом має лежати план розвитку. Чисто теоретично стратегія потрібна для чого? Для того, щоб і громада, і ті, хто навколо громади, розуміли куди ця громада рухається.
За словами спікерів, найгострішими проблемами Одещини залишаються безробіття та не відповідний стан доріг. Найчастіший пункт в стратегіях наразі є Розвиток людського капіталу, що включає в себе частину трудових ресурсів, знання, інструментарій інтелектуальної й управлінської праці, місце існування і трудової діяльності, а саме розвиток освіти, медицини, комфорту, безпеки та інші.
Віктор Бондарук, радник з питань регіонального розвитку ОЦРМС
Навіть вивчаючи, проводячи анкетування в громадах, ми дуже часто бачимо, коли верхні позиції займає така оцінка з боку мешканців, як пасивність і недостатня активність. Я думаю, ви це знаєте теж. Якщо ще в більших містах більш-менш є громадські організації, активісти, то в менших містах, і в сільських селищних громадах дуже часто буває, що мало приходить людей, не так багато, як ми хотіли.
На заході були присутні представники громад Березівського району та смт Велика Михайлівка. Очільники розповіли про те, як відбувався процес підготовки Стратегій та навіщо громадам такі документи. Розвиток торгівлі, ремонти вулиць, благоустрій шкіл, побудова роллердрому «Березівка» та багато іншого — виконано наразі громадами в двох районах.
Сергій Шевченко, секретар міської ради м. Березівки
Створення стратегій відбувалося відповідно до процедур. Перш за все було проведено такі от зустрічі робочої групи. Туди залучалися не тільки представники місцевого самоврядування, але й бізнесу, громадських організацій, профспілки і таке інше, щоб більше включити людей.
Тетяна Жарська, Великомихайлівський селищний голова
Коли ми об’єднувалися в 2015 році, наш спільний бюджет був всіх сільських і селищної ради 7 млн. В кінці 2016 в нас вже стало 27 млн. Зараз у нас вже є доходів майже 44 млн. І ми очікуємо, що до кінця року, напевне, на 45-46 млн доходів власних. У нас ведеться облік доходів по кожному селу окремо, і кожне село знає, скільки витрачено на спільні потреби, скільки на їхню школу, скільки на їхній клуб, скільки коштів вони можуть розраховувати на бюджет розвитку. Кожне село планує собі, що вони на ці кошти, які в них є вони можуть зробити в своєму селі.
Також, звернутися мешканцям за допомогою до громади можна абсолютно безкоштовно. Зазначимо, що Стратегія розвитку громади — це документ, який перш за все, визначає, якою буде громада в майбутньому і як будуть використовуватися місцеві ресурси для досягнення цілей.