2018 рік був оголошений в Європі роком культурної спадщини. Незважаючи на те, що це поняття має безліч форм: від книг до природних ландшафтів, сьогодні ми поговоримо саме про пам’ятки архітектури.
Одесити часто люблять порівнювати своє місто з Європою, а міська влада прагне вписати Одесу в список спадщини ЮНЕСКО. Будинки в стилі бароко і витончені вулички — однак наскільки наш історичний центр в дійсності може змагатися з європейськими містами?
Італія — одна з найбільш багатих на архітектуру країн Європи і лідер за кількістю об’єктів, що увійшли до списку ЮНЕСКО. Від Риму до Бергамо, тут шанують і поважають старовинні споруди, незважаючи на те що багато з них звели ще в 16 столітті. Круглий рік в республіку їдуть туристи, створюючи робочі місця в готельно-ресторанній сфері. В Італії знаходиться 51 об’єкт ЮНЕСКО, в Одесі поки що нуль. Наш історичний центр лише числиться в кандидатах на вступ до списку спадщини.
Володимир Мещеряков, архітектор
Каждодневные самоволки, которые происходят и в которых учавствуют наши органы прокуратуры, которые должны были бы это всё пресекать. В общем, всё это не позволяет говорить о каких-то перспективах, хороших перспективах, о включении ядра исторического центра Одессы в список всемирного наследия ЮНЕСКО. Тем более, что разговоры об этом идут, в общем-то да, это к выборам. Какие-то политические лозунги — это один из них. Кроме разговоров, есть реальная жизнь. В жизни это никого не интересует.
Ну а що ж із сучасною архітектурою? У містах Італії не поширене багатоповерхове будівництво в межах міста, отримати дозвіл на це неможливо. Найчастіше, сучасна житлова архітектура представлена будинками по 2-5 поверхів. Хмарочоси в 15 поверхів там — це велика рідкість, будуються вони виключно в спальних районах і не виглядають як бетонні коробки.
Ось так, наприклад, архітектори в Мілані борються з брудним повітрям. Житловий комплекс «Вертикальний ліс» складається з двох будівель заввишки 110 і 76 метрів. За своєю екологічною цінністю вони рівносильні гектару лісу. В Італії в принципі кожен новобуд відрізняється від іншого, тут борються за комфорт і естетику, а не за висотність. Чого, на жаль, не скажеш про Одесу.
Володимир Мещеряков, архітектор
Если конкретно говорить о высотке рядом с двухэтажкой, то в случае появления высотки, в двухэтажке перестают работать каналы и дымоходы. Поэтому, людей, которые проживают в зоне вот этой высотки, то пропадает возможность отапливать свои помещения. Не знаю, что сделать. Для того, чтобы нормально развивалась современная архитектура, городским властям нужно определить район этой современной застройки и всех инвесторов, которые хотят строить высотки, отправлять в этот район. И требовать, чтобы там была архитектура соответствующая.
Варто сказати, що міське середовище впливає на психіку людини — це підтверджують нейробіологи та психологи. Так, вчені з університету Ватерлоо оцінюють вплив міських будівель, хмарочосів, на психічний стан і настрій людей. Вони виділяють так званий «соціальний стрес», причиною якого є ізоляція і самотність спальних районів. Тому, однотипні фасади новобудов впливають не тільки на обличчя міста, а й на стан його жителів.
Володимир Мещеряков, архітектор
Создается проблема, как техническая и материальная, так и, конечно, визуальная. Если мы растем в жлобской среде, то мы вырастаем жлобами. А если мы растем в среде, где бережно относятся к культурному наследию, тому, что нам оставили наши предки, то и дети вырастут приличными, порядочными людьми.
Одеса — це не тільки про Оперний Театр і Дерибасівську. Незважаючи на образ Одеси, як міста, котре побудували європейці, від спадщини наших предків з кожним днем залишається все менше. І цю ситуацію не можна приховати за політичними гаслами, виправити її можна тільки діями і забороною на будь-яке висотне будівництво в історичній частині.