Круглий стіл, присвячений 40-річчю Української Громадської групи сприяння виконанню Гельсінських угод відбувся в Одесі 8 листопада. Про важливість такої події для України та основні сучасні проблеми і виклики в сфері прав людини говорили представники громадськості, вчені, юристи, правозахисники та студенти Одеських ВИШів.
У 60–70-х роках рух Опору радянському тоталітаризму в Україні набув різноманітних форм, однією з яких стало створення правозахисних організацій, що діяли в рамках радянського та міжнародного законодавства. 1 серпня 1975-го у м. Гельсінкі 35 держав підписали Гельсінський заключний акт, що зокрема визначав зобов’язання країн-учасниць у сфері прав людини і основних свобод. Приєднання Радянського Союзу до цієї ініціативи створювало правову базу для діяльності правозахисних організацій.
Микола Руденко, Петро Григоренко, Оксана Мешко, Олесь Бердинка, Левко Лук’яненко та ряд інших визначних діячів взяли на себе тоді, здавалося б непосильну ношу. Щоб забезпечити виконання Гельсінкських угод в Україні, УГГ поставила метою ознайомлювати громадськість із Загальною декларацією прав людини ООН, сприяти розширенню контактів між народами і вільному обмінові інформацією. Усвідомлюючи, що номінальна державність УРСР є повним міфом, Група нагадала світові про існування поневоленої України і порушила питання про визнання її світовим співтовариством. Група приймала письмові скарги про порушення прав людини в Україні і щодо українців за її межами, передавала цю інформацію в засоби масової інформації та урядам держав–учасниць Гельсінкського процесу, за що згодом її учасники зазнали репресій.
У 2016-му ми відзначаємо 40-річчя від дня заснування Української Гельсінської групи. В Одесі обговоренню теми прав людини і громадянина присвятили круглий стіл в обласній бібліотеці імені Грушевського.
Анатолій Бойко, керівник обласної організації ВГО «КВУ»
Права человека сегодня — это стандарт. 40 лет назад это было совсем не так. Сегодня мы собрались для того, чтобы вспомнить о тех людях, которые свою жизнь положили на то, чтобы стандарты человека в Украине стали не пустым звуком, а чтобы мы могли сегодня жить так как мы можем, быть настолько свободными, насколько мы являемся свободными.
Перед студентами та запрошеними гостями виступила також директор Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги в Одеській області Світлана Клішина
Світлана Клішина, центр з надання вторинної правової допомоги
Мы предоставляем адвокатов по гражданским, административным процессам, — та категория людей, которая не может нанять себе адвоката либо услуги юриста за свой счет. В данном случаи, это называется бесплатная правовая помощь, но это помощь , которая гарантируется государством. то есть, оплата услуг специалистам происходит за счет госбюджета. Это успешно работает с 2013 года и у нас в регионе открыто 32 центра в каждом районе города. это произошло в рамках реформы органов юстиции
Учасники круглого столу обговорили ряд питань щодо історії створення та розвитку Української Гельсинської Групи, просування і захисту прав людини в сучасній Україні, a також основні сучасні проблеми і виклики в сфері прав людини в Україні в цілому та Одесі, зокрема.