Перелік вітчизняних метрів літератури вже давно не поповнюються. Класики Шевченко, Франко, Сковорода, Котляревський та інші… продовжують залишатися єдиними постачальниками творів до шкільних підручників
Професія письменник переживає занепад. Насамперед, це пов’язано з катастрофічним браком коштів у галузі. За власні гроші видавати книжки автори просто не можуть. Держава ж їм практично не допомагає. Друкарні благодійністю не займаються. Їх цікавить тільки той літературний товар, що користується хоча б якимось попитом в читачів. І якщо для авторів головною ділемою радянського часу було проходження цензури, то наразі головне — відшукати гроші на публікацію багаторічної праці.
У переліку класиків української літератури, твори яких вивчають у школах, найближчим часом поповненнь не очікується. Тарас Шевченко, Леся Українка, Іван Франко… Перерахувати майстрів слова можна по пальцях. Ікони сучасної української літератури просто не з’являються. Причина банальна – недофінансування галузі. Торік на Одещині на підтримку вітчизняного автора було виділено біля ста п’ятдесяти тисяч гривень. Більшість цих грошей пішла на видання так званої періодики. Журнал «Літературна Одеса» — саме з таких видань.
Решти грошей вистачило аби видати десь пять чи шість книжок. В Одеській організації національної спілки письменників чимало авторів, які не друкували свої твори понад двадцять років. Тут навіть з’явилася жахлива прикмета: якщо видати книжку у твердій обкладинці, автор піде з життя. Адже забагато письменників видаються незадовго до смерті.
«Сьогодні надрукуватися в центрі — це практично неможливо, тому що держаної пiдтримки майже немає, український письменник ледь животіє, — розповiв Генадій Щіпковський, голова Одеської областної організації національної спілки письменників України. — Ну мабуть десь книжок пять за рік, може десяток виходить. А письменників — тисячу вісімсот членів національної спілки».
Видаються здебільшого книжки історичної та лінгвістичної тематики. Художньої літератури замало. Тих, хто працює у жанрі драматургії чи фантастики в Україні взагалі практично немає. Здебільшого «хліб» письменників — це вірші, історична проза та наукові дослідження. Але й вони виходять у мякій обкладинці та зовсім невеличким тиражем.
Одне з одеських видавництв робить ставку на історичні видання. Тематика серії творів – незвичайна. Здебільшого книги присвячені виключно історії Одеси. Ці твори видавництво публікує за власні кошти.
Проте левова частина публікацій друкуються, так би мовити, на замовлення. З кризою кількість звернень приватних літературних «продюсерів» значно зменьшилась. Зменьшився і тираж видань, що публікуються на альтруістичних основах.
З часом, статистика буде тільки погіршуватись, прогнозують видавці. Адже держава друкарську справу не фінансує. Матеріали для видання книжок дорожчають, а податки не зменьшуються. Тому ймовірно, що незабаром видання книги з твердою обкладинкою та тиражем, скажімо, у тисячу екземплярів перетвориться на недозволенну розкіш.

Комментарии закрыты