30-е жовтня — зручна дата, щоб відрахувати час до найважливіших політичних подій в Україні: рівно через 2 місяці офіційно стартує гонка за крісло Президента, через 5 місяців, 31 березня, починаємо його обирати; через 9 місяців стартує виборча кампанія в Раду й рівно-рівно через рік, 27 жовтня, хтось п’є шампанське, бо став народним депутатом, а хтось згортає бізнес, бо може стати непереливки… Саме питанням «Що сприяє чи навпаки, протидіє участі політичних партій у виборчому процесі?» була присвячена публічна дискусія, яка відбулась 30 жовтня в прес-центрі «Контекст-Причорномор’я».
Анатолій БОЙКО, голова Одеської обласної організації ВГО «КВУ»
Наша страна вступает в большой избирательный цикл, наверно, беспрецедентный по своей интенсивности и значению. В каком состоянии мы подходим к выборам с точки зрения благоприятных или неблагоприятных условий для работы политических партий как в нашем регионе, так и в Украине в целом? Поскольку от этого зависит качество избирательного процесса и результат выборов как таковой для страны.
Загалом в Україні офіційно зареєстровані більше 350 політичних партій. Звісно, не всі можливо було запросити на дискусію, деякі після реєстрації й знайти важко. На початку Громадська мережа ОПОРА презентувала зріз рівня активності парламентських політичних партій в Одеській області. Найбільш активним в інформаційному просторі є Блок Петра Порошенка «Солідарність», далі «Опозиційний блок», «Батьківщина» й «Самопоміч». Всі, крім Радикальної партії Олега Ляшка, розповсюджують партійні газети по Одесі. Партії мають веб-сайти, але жоден сайт не містить форуму, інформації про кількість членів та розмір внесків. Всі, крім партії Олега Ляшка, мають сторінки в фейсбуці. Всі також мають громадські приймальні, але роботу далеко не всіх вдалось підтвердити. А далі саме й почалась дискусія на тему того, що заважає або чого бракує партійцям аби ефективно впоратись зі своєю соціальною функцією учасників виборчого процесу. Присутні представники партійних сил, по-перше, зазначили, що члени партій не відчувають себе в повній безпеці, бо активність того чи іншого може позначитися на його бізнесі або сім’ї. Також відчувають можливість значного використання під час виборів адмінресурсу та фальсифікацій і тиску на ЗМІ. А присутні експерти додали ще побоювання про можливе силове й протизаконне втручання різноманітних підрозділів так званих активістів у виборчий процес. Та головне побоювання — що електорат лишиться осторонь цього процесу, не прийде на вибори. Або прийде і обере, але не «за розумом», а «за емоціями» — піддавшись черговому популізму чергових лідерів.