Ексклюзивне інтервью міністра транспорта та зв’язку України Йосипа Вінського телеканалу «ГЛАС».
Корр. «ГЛАС»: Сьогодні ми підготували для глядачів програми «Діловий акцент» незвичайну студію. Ми просто перенесли її до салону літака, якій здійснює дуже привабливі у фінансовому плані рейси від Одеси до Києва, від Києва до Одеси. І саме тут ми поспілкуємося з міністром транспорту та зв’язку України Йосипом Вінським…
Доброго дня!
Йосип Вінський: Доброго дня!
Корр. «ГЛАС»: Півтори місяця тому, коли Ви були гостем програми «Діловий акцент», Ви пообіцяли, що найперший рейс, отакий цікавий — фінансово, я маю на увазі, адже 80 грн. за політ до Києва досить хороша ціна – буде в Одесу і Ви свою обіцянку виконали. Скажіть, будь ласка, а чому саме Одеса стала таким первістком нововведення?
Йосип Вінський: Ну, вибора в мене не було. Якщо я пообіцяв, що я це зроблю, я це мушу зробити. Тому, коли ми планували перший політ, я враховував те, що я давав інтерв’ю і говорив. Тільки тому, що я пообіцяв.
Корр. «ГЛАС»: Скажіть, будь ласка, запрошення іноземних авіаперевізників – це дуже добре с точки зору споживача, а як же розвиток наших власних авіаперевізників?
Йосип Вінський: Я думаю, що логіка має бути наступною: транспорт перш за все має забезпечувати послуги населенню, і тому якість послуг для дітей має бути на першому місті. Тривалий час дійсно була така логіка, яку Ви маєте на увазі, що нібито забиваємо якогось перевізника, але цей перевізник фактично за 17 років не зміг організувати ці перевезення. Сьогодні десь нижче 2 % перевезень відноситься до перевезень авіаційного транспорту. Це один з найгірших показників в Європі. Ми велика держава, в нас великі маршрути, тому потрібно це міняти. І міняти потрібно з точки зору середнього класу, тих людей, які сьогодні їздять автобусами, які сьогодні їздять пасажирськими поїздами. Оцей маршрут і логіка поведінки саме цієї компанії спрямована на те, щоб замістити автомобільні перевезення, автобусні перевезення, замістити інші перевезення — тому що вартість фактично адекватна, як Ви вже сказали. Від 79 грн. до 400 грн. в залежності від часу придбання квітка до Одеси з Києва, і це абсолютно конкурентноздатна ціна на всіх ринках перевезення. Мені здається нормальним, коли громадянин отримує варіанти, отримує можливість. Або він може піти власним автомобілем, або він може піти на автобусі, або залізничним транспортом, або він може летіти літаком. Я вважаю, що в цій конкуренції безумовно літак виграє значно, адже це всього 50 хвилин льоту з Києву до Одеси. І головніше, що немає ні пробок, ні аварії. Літаки цього класу, а мова йде про те, що ми договорилися з компанією, що це мають бути тільки нові літаки. А-320 – це один з найкращих літаків сьогодні в світі, він бере відразу 180 людей на борт, і Ви розумієте, що фактично ми можемо вирішити проблему для всіх бажаючих перевезення цим маршрутом. Тому мені здається, що наші компанії просто повинні слідувати цій самій логіці. Тобто, вони повинні придбати нові літаки такого класу, вони повинні конкурувати по ціні, і вони повинні давати дешеві і безпечні послуги нашим громадянам. Тому ми ніяким чином не утискаємо, не звужуємо їхні можливості, ми лише говоримо: будь ласка підтягуйте якість своїх послуг.
Корр. «ГЛАС»: А є в нас хоча б близький аналог нашого вітчизняного літакобудування?
Йосип Вінський: Аналогів цій компанії і логіки її роботи в Україні взагалі немає. Ніякого аналогу немає. Це так звана бюджетна компанія, яка організує перевезення за дуже низькими цінами, має специфічну маркетингову позицію. Я вже казав публічно про це, я попередив наших авіаперевізників, що в них буде конкурент. Я знаю, що частина з них вже в пошуках варіантів, яким чином також купити нові літаки, с тим, щоб їхні послуги були таким чином здешевлені на цьому рівні. Мені здається, що робота цієї компанії значною мірою через саме конкурентний механізм підштовхне українські компанії до більш такої відповідальної і адекватної роботи.
Корр. «ГЛАС»: Кажучи про літаки, неможливо не зачепити тему аеропортів. Ось, до речі, одеський аеропорт. До цього часу ще не вирішена проблема передачі його майна із комунальної власності в державну. І, наскільки я знаю, це одна з актуальніших проблем на шляху до реалізації урядової програми. Який стан вирішення цієї проблеми, і що планує взагалі міністерство з цього приводу?
Корр. «ГЛАС»: У нас є чітке рішення уряду з цього приводу. В п’ятницю ми обговорювали це питання і отримали підтримку Президента в цьому аспекті. Ми вважаємо, що безпека перевезення повинна бути на першому місті, повинна бути контрольована державою. Ми зараз внесли новий повітряний кодекс, якій передбачає чітку роботу в цієї позиції, і він також передбачає цю саму позицію, щоб були передані ці компанії до державної власності. Це буде процес ні одномоментний, це буде певний період часу тривати. Ми на сьогоднішній момент знайшли спільну мову практично по всіх аеропортах, за виключенням Одеси. Я хочу сказати відверто, що мова не йде, що ми там якимсь чином на комунальну власність, власність громади спокушаємось, чи хочемо щось таке забрати у громадян. Те, що ми хочемо передати в державну власність, воно не є відчужуваним. Тобто злітна смуга — це земля, це заходи безпеки, зокрема освітлення, навігація, організація руху, — власно кажучи, те, що дійсно по логіці має бути в одних руках, якщо ми хочемо дійсну державну систему безпеки. Ми цей процес продовжуємо, ведемо переговори, будемо переконувати і мера міста, і раду міську, що на це потрібно йти, тим більше, що я чітко знаю, що мерія міста прийняла рішення про проведення відповідної тендерної процедури на пошук компанії, яка буде за свої гроші працювати в аеропорту, робити його реконструкцію. І тоді в мене здається питання: якщо мерія готова передати у приватні руки весь аеропорт, а не лише аеродром, то чому такі перестороги до того, щоб він перейшов до державної власності. Я вважаю, що навпаки, в кінці кінців наша аргументація буде сприйнята, і всі зрозуміють, що те, що ми пропонуємо, це просто велика користь для міста, це не втрата для міста ніяким чином, тому що власність держави, власність комунальна, це практично одне і те, тільки питання з якої точки вона управляється.
Корр. «ГЛАС»: А переговори уже почалися, чи вони тільки плануються?
Йосип Вінський: Переговори з ким?
Олена Драганова: З мером міста Одеси.
Йосип Вінський: Ні, переговори — це дуже тривалий період часу. Сьогодні я також мав розмову з цього приводу. Але вийшли на проміжний варіант, я думаю, оскільки ми знайшли проміжний варіант, то наступний як раз буде таким, що завершить цій процес.
Корр. «ГЛАС»: Останнім часом посилилися силові захоплення портів, причому нібито легітимними керівниками за документами чи рішеннями судів. І тільки пройшли всі такі негаразди навколо порту «Южний», до речі теж силовими методами все це було направлено на робочу стезю, як заявив о себе у засобах масової інформації Іллічівський порт, говорячи про те, що на нього теж готується рейдерське захоплення. В Кабіні готувалися документи і вони подані до Верховної ради з тим, щоб якось владнати ці справи, але поки Верховна Рада прийме ці документи, це питання досить таке риторичне, чи є у Кабміну вже сьогодні вплив на цю ситуацію?
Йосип Вінський: Ну, ми дійсно розуміємо, що те, що відбувається в портах і «Южний», і «Іллічівськ», це звичайно рейдерська атака, тому що використовується така примітивна і вже перевірена роками схема, коли заказаний суд приймає ухвалу, приймає цю ухвалу без розгляду і відповідним чином зацікавленими сторонами заочного порядку. Про ці ухвалення не знає Міністерство, ми про них дізнаємося, коли цей факт вже відбувся, і потім група людей намагається завести нове управління в порт. Я скажу відверто по порту «Южний», і скажу так само по Іллічівську. Незалежно від того, яке маю відношення до чинного директору порту, керівника порту, я, як міністр буду робити все від мене залежне, щоб такі речі були неможливими. І я ніколи не визнаю такий факт рейдерського захоплення, як міністр. Це державне підприємство, підприємство стратегічного значення, тому будуть вжиті всі заходи і адміністративного, і судового характеру, щоб інтерес держави відстояти. І в портах буде керувати та людина, яка буде призначена міністром. Лише рішення суду, яке буде задоволено через наказ міністра, тільки таке рішення може бути адекватним, і воно може бути виконаним. Інше рішення ми безумовно будемо оспорювати, і ми ні в якому випадку не допустимо такі посягання на державне майно.
Корр. «ГЛАС»: Мабуть, Ви знаєте, що в Одеському регіоні є така своєрідна проблема, пов’язана з південно-західною його частиною. Справа в тому, що в цьому районі не показують програми українські та регіональні, зате добре транслюється румунське телебачення. І коли Президент приїздив до Одеського регіону, та й взагалі, указ, який він видав, там говориться конкретно про те, що необхідно, я можу навіть цитувати, – «Вжити заходи щодо забезпечення транслювання в регіоні національних каналів мовлення. У тому числі, щодо впровадження у першому півріччі 2008 року цифрового телемовлення та будівництво нової телевізійної вежі у місті Одесі» — кінець цитати. Ви були на будівництві цієї вежі?
Йосип Вінський: Я не був, я не мав можливості.
Корр. «ГЛАС»: Там тільки фундамент закладений, а мова йшла про 2008 рік.
Йосип Вінський: Перспектива як раз полягає у цифровому телерадіомовленні. Ми маємо програму розвитку цього мовлення. Очевидно, що цього року навряд чи буде те, що ми би хотіли, але найближче, я думаю, в наступному році, ми обов’язково зробимо все, щоб система цифрового мовлення в пріоритетному плані була поширена в Одеської області. І ця програма як раз буде передбачати можливості і цієй трансляції в цьому регіоні про який Ви говорили.
Корр. «ГЛАС»: А звідки буде братися фінанси на цю програму?
Йосип Вінський: Бюджет. Це бюджетна програма, яка фінансується з державного бюджету України.
Корр. «ГЛАС»: І ви вважаєте, що досить буде бюджетних коштів на фінансування цієї програми?
Йосип Вінський: Програма розрахована на період до 2017-го року. До 17-го року ми повинні перейти на цифрове телебачення. Це питання пріоритетів. Ми Одеську область поставимо в число перших пріоритетів цієї програми.
Корр. «ГЛАС»: А скільки треба грошей, грубо кажучи, на вирішення цієї програми?
Йосип Вінський: Я не можу назвати цифру по Одеській області, але цифра значна, більше мільярда.
Корр. «ГЛАС»: Більше мільярда гривен… Знову ж таке є таке питання болюче, знову ж для Одеського регіону — це канал «Дунай — Чорне море». На сьогодні будівництво греблі каналу припинено зовсім, по нашим даним зокрема. Та якщо, як кажуть фахівці, ще півтора місяця буде така ситуація, що не будуть ніякі роботи проводитись на греблі, то цей канал просто закриють, тобто він перестане існувати як такий. Як Ви відноситесь до цієї проблеми, як Ви можете її вирішувати?
Йосип Вінський: Фінансування виділено на це з державного бюджету, це значні гроші, близько 140 мільйонів, всі рішення державні з цього приводу прийняті. Ми маємо проблему чисто організаційного характеру, пов’язану з попереднім керівництвом, яке ситуацію таким чином вибудувало, що ми зараз мусимо через суди з неї виходити, але наше мета чітка: «Дунай-Чорне море» канал будемо будувати.
Корр. «ГЛАС»: А що до греблі? Чому ж припинені роботи саме зараз, коли хороша погода, як раз для них?
Йосип Вінський: Ці роботи будуть проведені. Літом, протягом літа, до вересня місяця ці роботи будуть виконуватися.
Корр. «ГЛАС»: Тобто вони будуть оновлені?
Йосип Вінський: Безумовно, ці роботи будуть оновлені.
Корр. «ГЛАС»: І таке загальне запитання, наскільки сильно впливає на роботу вашого міністерства відкрите протистояння Президента України і прем’єр-міністра України? Чи не заважає це виконанню таких важливих програм, які плануються міністерством?
Йосип Вінський: Більше мені заважає нестабільність у Верховній Раді — в нас є план реформувати всі галузі транспортні, а це вимагає законодавчого супроводу. Гальмується розгляд закону «Про морські порти», зараз подали Повітряний кодекс і треба дуже швидко його приймати. Зараз ми подаємо зміні до Закону «Про залізничний транспорт», якій треба швидко приймати. Тому нас зараз більше турбує, мене, як міністра, більше турбує ситуація в Верховній Раді. Тому що позиція президента на роботу міністра — вона безпосередня, вона не впливає.
Корр. «ГЛАС»: Тобто, це протистояння, воно ніяк не зачіплює міністерство?
Йосип Вінський: Ну, воно, безумовно не додає нам ентузіазму, тому що є публічні речі, які пов’язані з нестабільністю загальною політичною, вони негативно впливають на хід роботи, але скажу так, що більше мене турбує ситуація в Верховної Раді.
Корр. «ГЛАС»: І останнє питання. Зараз кожна людина в період сезону літньо-відпускного мріє про те, щоб і гарний транспорт був, і зручний, і комфортабельний, і не дорогий, і щоб зв’язок працював добре. А які мрії є у Вас, як в людини, від якої в багатій мірі залежить вирішення цих проблем, і, можливо, якісь Ви вже починали, або почали здійснювати?
Йосип Вінський: В Міністерстві є система пріоритетів, тому що я думаю, що міністр не може бути мрійником. Міністр повинен бути реальним менеджером, реальним політиком, який проводить політику і здійснює процес управління. У нас є цілий ряд серйозних таких програмних пріоритетів, які ми маємо зробити. Я вже сказав, що це реформування всій галузі, це реформування морської галузі, реформування авіації, реформування залізничного транспорту і дорожнього господарству. Зараз ми працюємо також над реформою «Укрпошти». Крім того, є ряд конкретних завдань, в тому числі «Дунай-Чорне море» канал, в тому числі дорожнє будівництво. Треба зробити, в тому числі роботи по будівництву пасажирських вагонів і таке все інше. І тому для мене головне не мрії, а саме реалізація цих конкретних проектів, конкретних завдань, тому що за цими завданнями це і перспектива галузі, і головне, що за цими проектами життя людей.
Корр. «ГЛАС»: А є у Вас якась власна мрія, як людини, яка має певне відношення до влади?
Йосип Вінський: Тайна мрія є, але я про неї не хотів би говорити.
Корр. «ГЛАС»: А якщо не тайна?
Йосип Вінський: …
Корр. «ГЛАС»: Добре, дякуємо Вам.
Йосип Вінський: І Вам дякую за дуже гарну розмову.
Бесіду вела Олена Драганова, «Діловий акцент», ТРК «ГЛАС