Рух грошей — кровоносна система економіки. В умовах кризи відбувається її знекровлення. Люди вилучають свої депозитні кошти, зупиняється кредитування та інвестиційні проекти. Різко знижуються витрати та зникає попит на будь-який товар чи послуги.
Що за таких умов мають робити підприємці, котрі вже встигли виробити свою продукцію і тепер не знають, як її реалізувати? Необов’язково шукати нові технології чи рішення. Адже, все нове – добре забуте старе. Бартер – обмін товару на товар – первинна форма торгівлі. Він існував, коли людство ще не винайшло грошей. І сьогодні, коли за умов кризи фінансові активи заморожуються, підприємці згадують про «примітивну економіку».
Справжнім порятунком бартер став у дев’яності роки, згадує Юрій Колесник. Вісімнадцять років тому він працював на заводі. Справи йшли непогано, а потім почалось: розвал СРСР, кордони між новими республіками, а значить ускладнення торгівлі, шалена інфляція, криза неплатежів. Покупці кранів, які виробляло підприємство, зникли, проте їх виготовлення не зупинялось. Щоб якось реалізувати продукцію, була створена спеціальна компанія, яка і зайнялася бартерними операціями. Першими партнерами заводу стали атомні електростанції: АЕС отримувала підйомний кран, завод – різні послуги чи товари від боржників самої станції. З часом бартерні операції тільки ускладнювались.
Ситуація останніх років дуже схожа на картину дев’яностих, вважає Юрій Колесник. Економічний поступ, а потім несподіване падіння. Однак, цього разу вдаватись до бартеру не варто, запевняє фахівець.
Не шукає більш прогресивних шляхів київський підприємець Едуард Прокопюк. В умовах кризи він навіть перетворив бартер із примітивної технології в бізнес і заснував першу в Україні електронну бартерну біржу.
Не зацікавлені у бартерних операціях не лише банки ,але й держструктури. Адже живий товарообмін зменшує грошовий обіг в економіці, а значить не повинен стати суцільним. Особливо це стосується зовнішньоекономічної діяльності. При здійсненні бартерної операції за кордон потрібно повідомити про це органи податкової та митної служби протягом п’яти днів з часу укладання угоди. Також необхідна індивідуальна ліцензія. І лише минулого року була скасована обов’язкова реєстрація бартерних договорів.
Як би там не було, в Україні чергова фінансова криза, і грошові активи заморожені. І допоки наші законодавці не впроваджують нових обмежень щодо товарообміну, підприємці можуть самі вирішувати, чи є бартер пережитком минулого або ж рушієм прогресу.

Комментарии закрыты