Антибіотик в перекладі з грецької — «проти життя». Мається на увазі, проти життя мікроорганізмів, що вражають людину. Наука крокує вперед, і сьогодні існують вже тисячі антибіотиків. І, здавалося б, чого скаржитись людині нашого часу? Наші пращури могли тільки мріяти про, так би мовити, диво-ліки.
Проте сучасні експерти все частіше переконуються в тому, що нібито рятівна зброя «антибіотик» здебільшого калічить, ніж лікує. Одне з найвагоміших відкриттів двадцятого сторіччя — «антибіотик» — порятунок для організму чи загроза?
Довідка: Вісімдесят років тому англійський мікробіолог Олександр Флемінг відкрив перший антибіотик – пеніцилін. Почалася нова ера в біології та медицині — ера антибіотиків. До них стали ставитися як до панацеї, оскільки вони справлялися з лікуванням захворювань, що раніше вважалися безнадійними.
Антибiотики прийшли в наше життя як позбавлення від мікроорганізмів, що мучили людство тисячі років. Проте незабаром думки із цього приводу розділилися. «Зброя масового ураження, що вбиває все живе», так незабаром стали називати диво – препарати. Сьогодні, за часів вірусів та інфекцій, наукова дискусія у самому розпалі. Одностайно експерти затверджують: буквально кожен антибіотик здатний нагородити пацієнта побічним ефектом.
«У моїй практиці було багато претензій так званого гликозинового ряду, — розповiдає Ярослав Ражковський доктор медичних наук, професор, завідувач кафедрою Фармакогнозії та фітотрапії ОДМУ. — Це – каномицин, це – гентомицин…які надають виражену вражаючу дію на нирки, на орган слуху. Коли дітям перших років життя іноді призначають ix, вони втрачають фактично слух і вони стають або глухими або німими або глухонімими».
За оцінками фахівців, в кожному другому випадку антибіотики приймаються невиправдано і без рекомендації лікаря. Мовляв, сильніше вдарити по хворобі та скоріше стати на ноги. А чом би й ні, якщо сьогодні будь-яка аптека до ваших послуг: будь-хто може придбати будь-які ліки, практично без обмежень, були б гроші.
Результат самолікування: найсильніші з бактерій виживають, армія супермікробів в організмі поповнюється. Та щоб вбити нові мутації, доводиться підсилювати дозу або бігти за сильнішим антибіотиком. Практикуючі ж лікарі затверджують: коли йдеться про життя людини – без антибіотиків не обійтися. Поки що науці невідомі препарати, здатні так швидко і потужно подолати небезпечні інфекції.
Не існує двох однакових організмів, відповідно й курсу лікування, вважають фахівці. Та й поганих препаратів не буває. Буває, що їх призначають не до місця і некомпетентні люди. До того ж, у всіх розвинутих країнах ланцюг під назвою «пацієнт-медик-фармацевт» повинен тісно взаємодіяти, в нашій його просто не існує.

Комментарии закрыты