За своє життя він встиг зіграти в театрі, попрацювати юристом, вихованцем дитячого будинку, інспектором карного розшуку. Суто літературною діяльністю зайнявся майже в 45 років і встиг стати одним з кращих фантастів радянських часів.
«Голова професора Доуеля», «Аріель» і звичайно ж «Людина-амфібія». За мотивами цього роману було знято фільм, котрий у 1961 році подивились 65 мільйонів глядачів. Вже 20 років у Росії існує щорічна Бєляєвська премія за кращі науково-художні та науково-популярні твори. Однак це в Росії. А чи памятають Олександра Бєляєва в Одесі?
Бєляєв був одним з кращих письменників-фантастів. Його твори активно друкували за радянських часів. Проте сьогодні відшукати старі видання книг автора вкрай складно. Навіть, у букіністів.
З нагоди 125-річчя автора ми знайшли лише одну книгу Бєляєва. Тут надруковано чотири романи, у тому числі перший великий твір фантаста «Голова професора Доуеля», присвячений другій дружині автора Маргариті Бєляєвій. Перша, до речі, покинула чоловіка, коли у тридцять п’ять років він захворів плевритом і, як наслідок, отримав параліч ніг та туберкульоз хребта. Взагалі життя Бєляєва було сповнене трагічних подій. Його сестра Ніна померла від саркоми ще в дитинстві, брат Василь — втопився, будучи студентом. У віці шести років від менінгіту померла його дочка, друга важко захворіла. Сам письменник помер від голоду під час окупації Ленінграду. Точне місце захоронення досі невідомо. Так само втрачені і книги автора, сьогодні вони нікому не цікаві.
Книга містить чотири романи Олександра Бєляєва і коштує п’ятнадцять гривень. Вона вже довго лежить на імпровізованій полиці. Поруч із романами Олександи Мариніної та Дарьї Донцової, які більш популярні серед покупців.
Володимир приходить за книгами щодня під час обідньої перерви. Однак шукає виключно радянську нехудожню літературу. Сьогодні, наприклад, його зацікавила дитяча енциклопедія.
Останнім часом кількість охочих навіть до негуманних детективів зменшується. Криза дається в знаки. Хоча тут книги набагато дешевші, ніж у спеціалізовних магазинах, зараз населенню не до духовного збагачення. Тим більше, що твори письменників можна легко знайти в інтернеті. Залишається сподіватись, що відсутність грошових банкнот не перетворить все-таки паперові книги на звичайну макулатурую.

Комментарии закрыты